POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Anglia regjistron verën më të nxehtë

Foto ilustruese

Moti i pazakontë në Anglia ka bërë që të shënoj verën më të nxehtë ndonjëherë, me një temperaturë mesatare prej 17,1 gradë Celcius nga qershori deri në Gusht, ka njoftuar sot parashikimi kombëtar i motit.

Temperaturat e verës në Angli kaluan mesataren e 17 gradë Celcius që ishte vendosur në vitin 1976, por mesatarja në Skoci, Uells dhe Irlandën e Veriut mbetën nën nivelet rekord.

Ka deklaruar Zyra Meteorologjike.

Mirëpo edhe temperatura mesatare e Britanisë së Madhe ishte 15,8 gradë Celcius gjatë këtyre tre muajve, duke bërë që vera e vitit 2018 të jetë në një nivel me ato të viteve 1976, 2003 dhe 2006 që janë më të nxehtat që kur kanë filluar rregjistrimet meteorologjike në vitin 1910.

a.de./Shqiptarja.com
Komento