Krimi mjedisor/Agjencia e Mjedisit dhe Qendra Ndërinstitucionale Operacionale Detare grup pune për të lokalizuar zonën ku ndodhi ndotja e ujërave

Krimi mjedisor/Agjencia e Mjedisit dhe Qendra Ndërinstitucionale Operacionale Detare grup pune për të lokalizuar zonën ku ndodhi ndotja e ujërave

Agjencia e Mjedisit në bashkëpunim me Mistrinë e Mborjes kanë nisur  grupe lundrimi për të përcaktuar dhe lokalizuar zonën se ku ndodhi ndotja e ujëvare nga anija e mallrave që shkarkoi në det në orën 08:50 vajin. Institucioni kryesor që ka mekanizmat dhe mjetet për të lokalizuar është Qendra Ndërinstitucionale Operacionale Detare (QNOD). Agjencia e Mjedisit është lidhur me QNOD, për të marrë informacion nëse është në ujërat territorial shqiptare apo ndërkombëtare. QNOD bashke me policinë kufitare kanë nisur një mjet lundrimi në det për të parë dhe lokalizuar se ku ka ndodhur ndotja.

Në varësi të vendit ku është anija, në ujerat shqiptare apo ndërkombëtar, përcaktohet nëse këtë skandal e krim mjedisor e denoncuar nga Report Tv do e ndjek policia kufitare apo roja bregdetare.  


Lajmi kryesor:

Ekskluzive/ Krim mjedisor! Shkarkohet vaj i djegur në bregdetin shqiptar! Prokuroria verifikime mbi dy anije në Porto Romano/Pamjet


  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet në Kukës, voton kandidati i PS: Qytetarët të dalin në votime, zgjidhni alternativën më të mirë

Zgjedhjet në Kukës, voton kandidati i PS: Qytetarët të dalin në votime, zgjidhni alternativën më të mirë