Antony Blinken luan me kitarë në një lokal në Kiev! Bota është me ju

Antony Blinken luan me kitarë në një lokal në Kiev! Bota është me ju

Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka luajtur me kitarë këngën Rockin' in the Free World të Neil Young në një bar të quajtur Diktat në udhëtimin e tij të papritur në Kiev.

Kënga u publikua nga Neil Young në 1989  pasi një koncert i planifikuar në Bashkimin Sovjetik u anulua.

Para se të fillonte të luante, Blinken i tha të pranishmëve: "Duhet ta dini, Shtetet e Bashkuara janë me ju, aq shumë bota është me ju dhe ata po luftojnë, jo vetëm për një Ukrainë të lirë, por për botën e lirë. Dhe bota e lirë është gjithashtu me ju."

Blinken është zyrtari i parë i lartë amerikan që udhëton në Ukrainë pasi Kongresi Amerikan muajin e kaluar miratoi një paketë ndihme ushtarake prej 61 miliardë dollarësh pas një vonese prej disa muajsh gjatë së cilës Rusia fitoi përparësi në fushën e betejës.

Xh.K/S.Ç/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Ylli Pata: Pse Sali Berisha dhe Ilir Meta nuk prodhojnë një figurë alternative në opozitë?

Ylli Pata: Pse Sali Berisha dhe Ilir Meta nuk prodhojnë një figurë alternative në opozitë?