Anulohen 164 fluturime në Londër, shkak mungesa e kontrollorëve

Anulohen 164 fluturime në Londër, shkak mungesa e kontrollorëve

Aeroporti Gatwick i Londrës njoftoi se ishte detyruar të anulonte 164 fluturime deri të dielën për shkak të mungesës të kontrollorëve, kryesisht për shkak të COVID-19.

Aeroporti njoftoi se do të kufizojë përkohësisht fluturimet (në aeroport bëhen 800 fluturime në ditë) që nga e marta (26 shtator) deri të dielën (1 tetor) për shkak të mungesës së punëtorëve në kullën e tij të kontrollit të trafikut ajror, raporton Daily Mail.

30 % e auditorëve janë aktualisht të padisponueshëm për arsye të ndryshme mjekësore, përfshirë COVID-19″, thuhet në njoftim.

Vështirësitë me të cilat përballet autoriteti britanik i kontrollit të trafikut ajror vijnë pas ndërprerjes gjigante në fund të gushtit që rezultoi në anulimin e pothuajse 2000 fluturimeve gjatë dy ditëve dhe shumë vonesa.

Autoriteti britanik i aviacionit civil CAA kishte njoftuar një hetim të pavarur për “çështjet më të gjera që lidhen me dështimin e sistemit dhe mënyrën se si NATS reagoi ndaj incidentit”

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

A duhet të ndalet përdorimi i euros për pagesa në Shqipëri? Si votuan qytetarët në sondazhin e Shqiptarja.com

A duhet të ndalet përdorimi i euros për pagesa në Shqipëri? Si votuan qytetarët në sondazhin e Shqiptarja.com