Arabia Saudite tregon provat e sulmit me dronë dhe raketa ndaj objekteve të naftës në Aramco

Arabia Saudite tregon provat e sulmit me dronë dhe raketa ndaj objekteve të naftës në Aramco

Dronë dhe raketa të shkatwrruara, janë dwshmitë e përfshirjes së Iranit në sulmin ndaj objekteve të naftës në Aramco.

"Agresioni i vazhdueshëm i Iranit, sponsorizimi i grupeve terroriste dhe ndërhyrja në tregtinë detare paraqesin një kërcënim të përbashkët për të gjithë ne. Ne ftojmë bashkësinë ndërkombëtare të njohë veprimtarinë malinje të Iranit në rajon" – tha Kolonel Turki al-Malki Zëdhënësi i Ministrisë Saudite të Mbrojtjes.

Reagimi i Iranit

"Arabia Saudite ka treguar se nuk di asgjë".

Reagimi i parë i një autoriteti të Teheranit ka ardhur në Twitter nga Hesameddin Ashena, këshilltar i Presidentit Rohani.

Pompeo dhe Trump: fryjnë erëra lufte

Ndërkohë, në Rijad mbërriti Sekretari i Shtetit amerikan Mike Pompeo

“Ky është një akt lufte”, tha ai pasi takoi Princin Mohammed bin Salman.

Rritja e sanksioneve amerikane

Donald Trump njofton përmes Twitter-it një rritje "të konsiderueshme" të sanksioneve ndaj Iranit. Presidenti amerikan ka reaguar me levë financiare, pa specifikuar në detaje shtrëngimin e sanskioneve, duke hezituar tani për tani, një përgjigje ushtarake

Irani hedh poshtë akuzat

Republika Islamike i konsideron provat "e pamohueshme" të përfshirjes së Teheranit si false.

Takimi i mundshëm midis Trump dhe Rohani në OKB duket se nuk do të zhvillohet. Presidenti Iranian ka kërcënuar të mos shkojë në Pallatin e Qelqit nëse në orët e ardhshme atij dhe delegacionit nuk do ti jepen vizat amerikane dhe se as e çon ndërmend një takim me Trump.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan