Arrestohet francezi në Tiranë, tentoi të kryente blerje e pagesa në institucione financiare me karta virtuale

Arrestohet francezi në Tiranë, tentoi të kryente blerje e pagesa në institucione financiare me karta virtuale

Foto ilustruese

Tirane- Një 25 vjeçar me banim në Francë është arrestuar në Tiranë pasi akuzohet për mashtrim kompjuterik.

“Nga veprimet hetimore dyshohet se ky shtetas, gjatë qëndrimit në qytetin e Tiranës, nëpërmjet kartave virtuale, ka tentuar të bëjë blerje dhe të kryejë pagesa të ndryshme, në intitucione të ndryshme financiare që operojnë vendin tone” informoi sot policia e Tiranës.

Operacioni u kodua “Virtual shade”.

I ndaluar është shtetasi L. G., 25 vjeç, banues në Francë, për veprën penale "Mashtrimi kompjuterik", parashikuar nga neni 143/b i Kodit Penal.  

  Në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar 1 automjet, 2 celularë, 1 lap-top dhe 420 euro.

 Vijon puna për identifikimin e shtetasve të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale.  Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Andi: 10/07/2024 14:41

    Artikulli duket i paplote ose njoftimi i policise sben sens. Kartat virtuale sjane te jashteligjshme. Kushdo qe e ka bere njoftimin e policise nuk ka kuptuar vepren e vertete penale, qe mund te kete qene perdorimi i kartave te vjedhura. Cdo aplilacion bankar te jep mundesine te hapesh karte virtuale e cila mundeson me shume siguri ne tregtare te panjohur online, qe te mos perdoresh karten kryesore

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Nuk jeni shumë të fokusuar te dashuria... horoskopi për sot

Nuk jeni shumë të fokusuar te dashuria... horoskopi për sot