Arsyet përse nuk duhet të anashkaloni hidratimin e lëkurës suaj

Arsyet përse nuk duhet të anashkaloni hidratimin e lëkurës suaj

Foto ilustruese

Zakonisht tre rregullat për të pasur një lëkurë të shëndetshme dhe me shkëlqim janë të thjeshta dhe të njohura gjerësisht: pastrimi, mbrojtja nga dielli dhe hidratimi. Dhe ndërsa është e lehtë të kuptosh pse ato janë tre hapat themelorë në një rutinë të përditshme të kujdesit të fytyrës, mund të mos e dini saktësisht se si funksionojnë në lëkurë dhe çfarë benefitesh kanë.

Më poshtë, kemi renditur pesë fakte në lidhje me hidratimin dhe arsyet pse nuk duhet ta anashkaloni këtë hap.

Përmirëson elasticitetin e lëkurës
Elasticiteti i referohet aftësisë së lëkurës për t'u shtrirë dhe për t'u kthyer në formën e saj origjinale menjëherë. Humbja e këtij elasticiteti e bën lëkurën të duket e lirshme dhe e varur, prandaj dermatologët thonë se hidratimi është një nga sekretet më të mëdha kundër plakjes.

Redukton rrudhat
Hidratimi i thellë dhe sistematik mbush redukton rrudhat. Ky rezultat mund të arrihet edhe në një kohë të shkurtër nëse produktet e kujdesit përmbajnë përbërësit e duhur.

Ndihmon në prodhimin e ekuilibruar të sebumit
Edhe pse shumë besojnë se lëkura e yndyrshme nuk ka nevojë për hidratim, e vërteta nuk qëndron kështu. Lëkura e dehidratuar detyrohet të prodhojë më shumë sebum për t'u mbrojtur, duke rezultuar në hidratim edhe më të madh.

Përmirëson mbrojtjen e lëkurës
Lëkura e shëndetshme dhe e hidratuar ka veti që të ta mbrojë fytyrën kundër papastërtive të ndryshme që vijnë nga mjedisi.

Forcon funksionin e detoksifikimit
Qelizat e shëndetshme kanë aftësinë të eliminojnë toksinat dhe aftësia e lëkurës për të detoksifikuar varet nga lëkura e hidratuar në mënyrë efektive.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Luajti në katër Kupa Bote, ndahet nga jeta ish-mbrojtësi i Gjermanisë dhe Milanit! E kujtojnë edhe në Serie A

Luajti në katër Kupa Bote, ndahet nga jeta ish-mbrojtësi i Gjermanisë dhe Milanit! E kujtojnë edhe në Serie A