‘ArtExplorer’ në bregdetin e Durrësit, do rikthehet si një ekspozitë lëvizëse me perlat e Muzeut të Luvrit

‘ArtExplorer’ në bregdetin e Durrësit, do rikthehet si një ekspozitë lëvizëse me perlat e Muzeut të Luvrit

Jahti “ArtExplorer” ka vizituar ditët e fundit qytetin bregdetar të Durrësit. 

Pamjet i ndau në rrjete sociale kryeministri Edi Rama, krahas të cilave shkruan se ky jaht do të rikthehet sërish si një ekspozitë lëvizëse.

"Nga Durrësi nis zyrtarisht edhe sezoni i jahteve, me “ArtExplorer” që ka vizituar këto ditë bregdetin tonë duke premtuar surpriza për vitin e ardhshëm, kur do të rikthehet sërish si një ekspozitë lëvizëse me perlat artistike nga Muzeu i Luvrit në Francë, e që patjetër Durrësi s’ka si të mungojë në intinerarin e Mesdheut", shkruan Rama.

“ArtExplorer” është projektuar nga arkitektët Axel de Beaufort dhe Guillaume Verdier dhe është 47 metra i gjatë dhe 55 metra i lartë. Jahti u ndërtua në kantierin detar Perini Navi në Itali dhe mund të strehojë 2000 njerëz në bord çdo ditë dhe ofron një ekspozitë të projektuar me bashkëpunimin e jashtëzakonshëm të Muzeut të Louvre.

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta