Asnjë humbje jete dhe 10 raste të reja nga 309 testime të kryera! Situata Covid-19 në vend në 24 orët e fundit

Asnjë humbje jete dhe 10 raste të reja nga 309 testime të kryera! Situata Covid-19 në vend në 24 orët e fundit

Foto ilustruese

Në 24 orët e fundit janë kryer 309 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 10 persona. Fatmirësisht nuk është regjistruar asnjë humbje jete.  Rastet e reja raportohen në këto bashki: 6 në Tiranë, 2 në Kurbin, nga 1 qytetarë në Divjakë, Tepelenë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit. Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Janë 194 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 3 pacientë.  Janë shëruar 5 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,354 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 20 Nëntor 2022)

Raste të reja ditore                10

Të shëruar në 24 orë             5

Të shtruar në spitale             3

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                       309

Testime totale                   2,006,019

Raste pozitive                      332,142

Raste të shëruara                  328,354

Raste Aktive                             194

Humbje jete                              3,594

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                    147

Gjirokastër                14

Vlorë                         8

Fier                           7

Elbasan                   6

Shkodër                 3

Berat                       3

Durrës                     3

Korçë.                     2

Lezhë.                     3

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Fullkrug nderon 'Panzerat' në limte, Gjermania barazon 1-1 me Zvicrën dhe del e para në Grupin A! Skoci 0-1 Hungari, trishtohet Shqipëria

Euro 2024/ Fullkrug nderon 'Panzerat' në limte, Gjermania barazon 1-1 me Zvicrën dhe del e para në Grupin A! Skoci 0-1 Hungari, trishtohet Shqipëria