Asnjë humbje jete dhe 13 raste të reja! Situata Covid-19 në vend në 24 orët e fundit

Asnjë humbje jete dhe 13 raste të reja! Situata Covid-19 në vend në 24 orët e fundit

Urgjenca Infektive

13 persona kanë rezultuar pozitiv me Covid-19 nga 628 testime të kryera në të gjithë vendin në 24 oët e fundit. Fatmirësisht nuk është shënuar asnjë humbje jete.

Nga testimet e kryera kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 13 qytetarë, në këto Bashki: 4 në Tiranë, nga 1 qytetarë në Lezhë, Durrës, Shijak, Rrogozhinë, Fier, Vlorë, Këlcyrë, Tepelenë, Elbasan.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit. Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Janë 184 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 3 pacientë.  Janë shëruar 38 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,167 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 8 Nëntor 2022)

Raste të reja ditore                13

Të shëruar në 24 orë             38

Të shtruar në spitale             3

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                       628

Testime totale                   2,000,550

Raste pozitive                      331,944

Raste të shëruara                  328,167

Raste Aktive                             184

Humbje jete                              3,593

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                    134

Fier                           15

Vlorë                         14

Gjirokastër                7

Durrës                       4

Berat                        4

Elbasan                     3

Shkodër                    2

Lezhë.                      1

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Nga Pëllumb Gjoka, tek Kasandër Noga dhe Gjergj Cukali, ja 51 emrat e plotë të operacionit të SPAK-ut

Nga Pëllumb Gjoka, tek Kasandër Noga dhe Gjergj Cukali, ja 51 emrat e plotë të operacionit të SPAK-ut