Asnjë makinë funerale nuk merr përsipër të transportojë trupin e Alexey Navalnyt/ Persona të panjohur kërcënojnë agjencitë për të bllokuar ceremoninë

Asnjë makinë funerale nuk merr përsipër të transportojë trupin e Alexey Navalnyt/ Persona të panjohur kërcënojnë agjencitë për të bllokuar ceremoninë

Drejtuesit e agjensive funerale po refuzojnë të marrin trupin e politikanit të opozitës rus Alexei Navalny nga morgu për funeralin e tij që do të mbahet të premten.

Që nga vdekja e kritikut të Kremlinit në burg, pothuajse dy javë më parë, ekipi i tij ka akuzuar autoritetet se po përpiqen ta pengojnë atë të ketë një varrim publik dinjitoz.

"Çfarë turpi. Tani shoferët e makinave funerale refuzojnë ta marrin Alexei nga morgu”,- tha të enjten Ivan Zhdanov, një aleat i mërguar që drejtoi Fondacionin Kundër Korrupsionit të Navalny.

Zëdhënësja e Navalny, Kira Yarmysh tha se agjensitë funerale kishin marrë telefonata kërcënuese nga "njerëz të panjohur" duke i paralajmëruar ata që të mos transportonin askund trupin e Navalny.

Navalny vdiq më 16 shkurt në një nga burgjet më të ashpra të Rusisë në Siberinë veriore, ku po vuante një dënim 19-vjeçar me akuza që shihen gjerësisht si ndëshkim politik për opozitën e tij.

Autoritetet vonuan qëllimisht dorëzimin e trupit të politikanit tek familja e tij për tetë ditë, në atë që ekipi i tij tha se ishte një përpjekje për të "mbuluar" shkakun real të vdekjes së tij.

Autoritetet ruse thanë se Navalny vdiq për "shkaqe natyrale", por ekipi i tij dhe disa liderë perëndimorë kanë akuzuar presidentin rusa Vladimir Putinin si përgjegjës të drejtpërdrejtë.

Detajet e funeralit dhe sa njerëz do të lejohen të marrin pjesë,  janë ende të paqarta.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Kryeministri Albin Kurti dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit

Kryeministri Albin Kurti dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit