Atletiko thyen edhe Bayern, fitore
minimale në "Vincente Kalderon"

Atletiko thyen edhe Bayern, fitore <br />minimale në "Vincente Kalderon"
Atletiko e Madridit hodhi hapin e parë drejt finales së Milanos pasi mundi 1-0 Bayern-in e Mynihut, në ndeshjen e parë gjysëmfinale mes tyre në Champions League.

Në ndeshjen e luajtur në “Vincente Calderon” ekipi i Simeones triumfoi 1-0 falë një goli të Saul në minutën e 11-të që pasi kaloi gjithë mbrojtjen e gjermanëve mposhti Neuer me një goditje të bukur në hyrje të zonës.

Atletico arriti të ruajë rezultatin deri në fund të ndeshjes, pavarësisht se Bayern në krahun tjetër u përpoq jo pak, sidomos në pjesën e dytë për të arritur te goli i barazimit.

Madje Alaba me një goditje fantastike në minutën e 55-të goditi dhe traversën ndërsa dhe Vidal provoi gjithashtu nga distanca në 74’, por gjeti gati Oblak.

Rezultati mund të kishte qenë dhe më i thellë në favor të Atletico nëse Torres nuk do të kishte goditur shtyllën në 75-tën, pasi kishte dribluar me mjaft mjeshtëri dhe Alaba.

Pavarësisht se në fund Bayerni mbajti topin 70 përqind kundrejt 30 të Atletico, madrilenët arritën të fitonin duke u nisur të favorizuar për ndeshjen e kthimit në “Allianz Arena” falë dhe faktit që nuk kanë pësuar gol në shtëpi.

Pas një jave, Atletiko dhe Bayern do të masin sërish forcat për një vend në finalen e Milanos.

Spanjollët do të tentojnë të mbrojnë rezultatin e fiksuar në "Vincente Kalderon", ndërsa bavarezët kanë synim përmbysjen.

Shqiptarja.com

A justifikohen aktet e dhunes gjatë një proteste politike?

×

Vlorë/ Dhunohet Policia Bashkiak, përfundon me fraktura në spital! Shkak dyshohet gjoba që i vendosi një furgoni të linjës së fshatit