Autoambulancat e reja në spitalin e Fierit, Manastirliu: Lufta nuk ka mbaruar, vaksinimi antiCovid i kombinuar për grupet prioritare

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu nga Spitali Rajonal i Fierit ku janë shpërndarë autoambulancat e reja të flotës antiCOVID, deklaroi se sfida e radhës është vaksinimi, i cili do të jetë i kombinuar për grupet prioritare.

“Lufta ende nuk ka mbaruar. Ne jemi tashmë në sfidën tonë të rradhës, atë të vaksinimit antiCovid. Në prioritetet tona për vaksinimin në fillim të tij si grup prioritar dhe ai më i ekspozuari ndaj këtij virusi të rrezikshëm janë kategoria e mjekëve, infermierëve. Kemi filluar me ata të cilët punojnë në spitalet Covid. Gjithashtu do të vijojmë me vaksinimin e mjekëve, infermierëve duke filluar nga shërbimet e urgjencave e më pas duke u shtrirë në të gjithë sistemin tonë shëndeësor. Dhe duke vijuar me vaksinimin e kombinuar, edhe më të moshuarit në shtëpitë e të moshuarve dhe të moshuarit +75 vjeç”, tha Manastirliu.

Gjatë vizitës saj në Fier, Manastirliu tha se edhe spitali i Fierit ashtu si të gjitha spitalet rajonale në vend kanë në strukturën e tyre pavione të dedikuara për rastet Covid në rast se do të kemi një hapje të tyre, kjo bazuar në strategjinë e hartuar nga ekspertët.

“Fakti është që edhe spitali i Fierit, në strukturën e vet ka dedikuar një pavion të posaçëm për rastet Covid, në momentin që do të kemi një hapje të spitaleve rajonale. Dhe pavarësisht punës që ka bërë që nga momenti i parë për triazhimin dhe trajtimin e rasteve post-covid, ne jemi gati për ato skenarë, të cilët tashmë jemi të përgatitur me të gjithë elementët përkatës të pavioneve të dedikuara edhe në spitalet rajonale, sipas strategjisë që ne kemi bërë”, tha Manastirliu.

36 autoambulanca të reja, investim i qeverisë shqiptare i janë shtuar flotës antiCOVID për përballimin e situatës dhe përgjigjen e shpejtë dhe me cilësi të urgjencave në territor.

I.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

Po tregon shenja dobësimi, a po zbehet vala populiste në Evropë?