Avioni i zhdukur malajzian, lindin
dyshime se mund të jetë qëlluar 

Avioni i zhdukur malajzian, lindin<br />dyshime se mund të jetë qëlluar 
KUALA-LUPMUR - Pasi kanë kaluar më shumë se dy muaj nga zhdukja e mistershme e avionit MH370, një tjetër teori ka dalë në dritë. Në një libër investigativ të botuar kohët e fundit me titull “Misteri”, i cili flet për zhdukjen e avionit Boeing, ngrihet pretendimi se ai mund të jetë qëlluar gabimisht gjatë një stërvitje të përbashkët mes avionëve luftarakë Amerikanë dhe atyre Tajlandezë.

Nga ana tjetër pas publikimit të këtij libri, ish-kryeministri malajzian, Mahathir Mohamad ka akuzuar SHBA se po e fsheh atë që ka ndodhur në të vërtetë. Sipas tij “aeroplanët nuk zhduken në këtë mënyrë dhe se CIA bashkë me kompaninë Boeing po fshehin informacione për avionin e zhdukur”. Ai shton se avionë si MH370 nuk mund të zhduken në këtë mënyrë dhe mendon se avioni mund të jetë diku, por mund t’i jenë hequr shenjat e kompanisë.

Sipas tij kërkimi jashtë Perthit për mbetjet e avionit ishte një humbje kohe dhe parash. Ish-kryeministri malajzian u shpreh se, nëse avioni do ishte marrë peng, CIA do kishte aktivizuar pilotin automatik të avionit.

Redaksia Online
(e.c/shqiptarja.com)

 

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan