Rusia arreston gazetarin e Wall Street Journal me akuzën e spiunazh! Putin nënshkruan dekretin: 147 mijë ushtarë rusë do të rekrutohen në pranverë

UKRAINË- Rusia ka arrestuar gazetarin e Wall Street Journal Evan Gershkovich pas dyshimeve për spiunazh dhe ka caktuar ndaj tij masën e sigurisë arrest në burg deri në 29 maj. Gershkovich gazetari i parë amerikan i arrestuar nga Rusia për pretendime për spiunazh që nga Lufta e Ftohtë. Wall Street Journal ka mohuar me forcë akuzat se ai është spiun dhe ka kërkuar lirimin e menjëherëshëm të tij, e ndërsa nga ana tjetër, Shtëpia e Bardhë tha se ishte "thellësisht e shqetësuar" për këtë vendim të Rusisë.

Arrestimi i gazetarit vjen në mes të një goditjeje ndaj shtypit të lirë në Rusi pas pushtimit të Ukrainës dhe shënon një përshkallëzim të konsiderueshëm të fushatës së Moskës kundër mediave perëndimore.

Ndërkohë në vijën e parë të frontit, beteja për Bakhmut në Ukrainën lindore është kthyer në një "festë kasaphane" për rusët, tha gjenerali i lartë amerikan Mark Milley, duke shtuar se forcat ruse nuk kanë bërë asnjë përparim në tre javë. 

Qyteti i Bakhmut ku po zhvillohen betejat më të mëdha supozohet të jetë hendeku i fundit. Disa analistë ushtarakë thonë se humbja e qytetit në Ukrainën lindore mund të detyrojë Zelensky që të bëjë kompromise me Vladimir Putin. Zelensky pranon vështirësitë ushtarake në përballjen me Rusinë duke thënë se luftës po i vjen fundit. Në një intervistë për ‘Associated Press’, thotë se është bërë zakon të injorosh sirenat e sulmit ajror dhe të mos shkosh të strehohesh. Zelensky e krahason me mënyrën se si shumë njerëz zgjodhën të shmangnin masat kundër Covid0-19 të përhapur në të gjithë botën.

Ndërkohë, Putin pranon se sanksionet mund të kenë një 'efekt negativ' në ekonominë ruse dhe se është e nevojshme të 'punohet në kërkesën e brendshme'. Ndërsa presidenti turk Erdogan ka njoftuar se Putini mund të shkojë në Turqi më 27 prill për inaugurimin e termocentralit bërthamor turk Akkuyu, financuar nga Rosatom ruse. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:43
Putin nënshkruan dekretin: 147 mijë ushtarë rusë do të rekrutohen në pranverë

1679226896_putin.JPG

Presidenti rus Vladimir Putin ka nënshkruar një dekret për thirrjen pranverore për shërbimin ushtarak që prek 147,000 njerëz të moshës 18 deri në 27 vjeç. Ljami u raportua nga agjencitë ruse.

Ora 17:04
Zelensky mban fjalim virtual në parlamentin austriak, deputetët e ekstremit të djathtë braktisin sallën në formë proteste

Ligjvënësit austriakë të ekstremit të djathtë dolën nga dhoma e ulët e parlamentit të vendit sot gjatë një fjalimi virtual të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, duke protestuar për atë që ata e quajtën një "shkelje" të statusit neutral të Austrisë. Anëtarët e Partisë së Lirisë së Austrisë (FPO) lanë postet e tyre ndërsa Zelensky filloi fjalimin e tij me video, duke lënë kartolina të vogla me logon e partisë dhe një mesazh që thoshte "hapësirë ​​për paqe" në tavolinat e tyre, sipas transmetuesit publik austriak Orf të rilançuar nga Cnn . Në një video-mesazh në llogarinë e saj në Twitter, partia shkroi: “Po neutralitetit, jo luftënxënësit”.

FPO kishte paralajmëruar ditë më parë se do të organizonte një formë proteste kundër fjalimit virtual të presidentit ukrainas në parlamentin austriak. Partia në të kaluarën ka mbajtur lidhje të ngushta me Rusinë dhe në vitin 2016 nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi me Rusinë e Bashkuar, një parti konservatore që mban shumicën në parlamentin rus. Austria nuk është anëtare e NATO-s dhe nuk furnizon me armë Ukrainën. Megjithatë, ajo i ka ofruar Ukrainës ndihma humanitare dhe helmeta dhe jelekë mbrojtës për përdorim civil.

Ora 16:48
FOTOT/ Jeta e ukrainasve në rajonin e Donetsk mes të ftohtit dhe shirave

Me luftën në vitin e saj të dytë, banorët ukrainas në rajonin lindor të Donetskut vazhdojnë të jetojnë me mungesë të energjisë dhe ujit.Zonat e Donetskut dhe Luhanskut janë bërë një pikë qendrore për trupat ruse dhe nuk duket të ketë ndonjë shenjë se Kremlini po lëshon në zonë.

Megjithatë, trupat ukrainase po vazhdojnë të mbrojnë rajonin dhe një kundërofensivë pritet të nisë këtë pranverë.

 

 

 

Ora 16:03
Ministri i Jashtëm Rus do të vizitojë Turqinë javën e ardhshme

Ministri i Jashtëm Rus Sergei Lavrov do të vizitojë Turqinë javën e ardhshme, raporton transmetuesi privat turk NTV.

Zyrtari i Kremlinit thuhet se do të vizitojë vendin nga 6-7 prill dhe lufta në Ukrainë dhe zhvillimet në Siri ka të ngjarë të diskutohen në bisedimet me zyrtarët turq.

Zoti Lavrov në muajt e fundit ka bërë udhëtime të shumta në Afrikë në një përpjekje për të treguar se Perëndimi ka dështuar të izolojë Moskën për pushtimin e Ukrainës.

Dhe këtë javë ai foli gjithashtu për shpresat e tij për të ndryshuar ato që ai i quajti "fërkime" midis Azerbajxhanit dhe Iranit.

Udhëtimi i tij i fundit është një shembull tjetër i aleatit të Vladimir Putin që përpiqet të ruajë marrëdhëniet me kombet e tjera ndërsa pushtuesit rusë mbeten në Ukrainë.

 

Ora 15:33
Shefat e burgjeve u ofrojnë të dënuarve Rusë, të ndihmojnë me prodhimin e armëve

Të dënuarve u është ofruar nga drejtuesit e burgjeve që të ndihmojnë me prodhimin ushtarak për ushtrinë ruse, raporton gazeta e përditshme e vendit Kommersant.

Shërbimi Federal i Ndëshkimit të Rusisë i ka ofruar të burgosurve kompaninë shtetërore të mbrojtjes Rostec për të ndihmuar në rritjen e prodhimit të armëve, kanë pohuar burimet.

Mundësitë e bashkëpunimit “po eksplorohen në shumë fusha njëherësh” por nuk flitet për përfshirje të të burgosurve në montimin e raketave apo avionëve.

Gazeta tha se të burgosurit mund të përdoren për lloje të caktuara të punës që "nuk kërkojnë kualifikime të larta".Dhe industria e aviacionit vuri në dukje se nëse Rostec lejon të burgosurit të ndihmojnë, atëherë ata teorikisht mund të jenë të kërkuar "në specialitete të thjeshta pune", tha një burim.

Rostec e ka selinë në Moskë dhe prodhon raketa, pajisje ushtarake dhe avionë për ushtrinë ruse.

 

 

 

Ora 15:20
A duhet të vazhdojë Perëndimi të mbështesë Ukrainën?

1679033739_120063063a1593dd0c66.jpg

Kur trupat ruse filluan sulmin e tyre në Ukrainën fqinje, kjo shkaktoi valë tronditëse në mbarë botën.

Shumë liderë në Perëndim kishin frikë se Ukraina do të binte brenda pak ditësh dhe hezitonin të siguronin armë, pjesërisht për shkak të shqetësimeve se mund të shihej si një provokim dhe gjithashtu për shkak të shqetësimeve se pajisjet mund të kapeshin nga afrimi i forcave ruse.

Por brenda disa javësh, u bë e qartë se trupat ukrainase ishin në gjendje të përballonin dhe zmbrapsnin ushtrinë ruse - e përshkruar nga disa si më të mirat në botë.

Ndërsa lufta u shpalos, ukrainasit po financonin dronë të sofistikuar luftarakë, automjete të blinduara dhe Perëndimi vazhdon të tregojë mbështetjen e tij duke i ofruar Ukrainës ndihma ushtarake me vlerë miliarda paund.Tani në vitin e tij të dytë, pyetja që duhet bërë është nëse Perëndimi është vërtet i përgatitur për luftën e gjatë që Vladimir Putin e ka qartësisht në mendje? Dhe pse duhet të vazhdojë të mbështesë Ukrainën?

Në një artikull për Këshillin Atlantik - një institut amerikan i mendimit - vullnetari ukrainas dhe themeluesi i Fondacionit të Bamirësisë Prytula, Serhiy Prytula, thekson se ndërsa liderët perëndimorë aktualisht kundërshtojnë çdo bisedë për zbutjen e Putinit, në Kiev ka shqetësime se disponimi mund të ndryshojnë në varësi të prioriteteve politike të brendshme të secilit vend.

Ai shkruan: "Kjo pasiguri është jashtëzakonisht e rrezikshme. Ajo ushqen besimin e vetë Putinit se ai përfundimisht mund t'i kalojë Perëndimit dhe e inkurajon atë të gërmojë më thellë në mënyrë që të vazhdojë pushtimin."

Z. Prytula thotë se ndërsa lufta hyn në vitin e saj të dytë, nevojitet një "angazhim i shtuar" nga e gjithë bota - duke përfshirë një rritje të armëve.

Ai paralajmëron se nëse kjo nuk ndodh, atëherë "lufta do të zvarritet" dhe kjo në mënyrë të pashmangshme do të çojë në thirrje për udhëheqësit perëndimorë që të bëjnë presion ndaj Ukrainës për një lloj zgjidhjeje të negociuar.

Por "thirrjet për një paqe të kompromentuar me Kremlinin janë iluzionuese", shton Prytula, dhe çdo skenar tjetër, përveç tërheqjes së plotë të Rusisë, do të kishte "pasoja të rënda" për Ukrainën dhe sigurinë ndërkombëtare.

Mund të çojë gjithashtu në përpjekjet e regjimeve të tjera autokratike për të adoptuar politikat e tyre të jashtme agresive.

"Nëse Rusia nuk ndalet tani, ajo në mënyrë të pashmangshme do të shkojë më tej. Përveç Ukrainës, Moldavia, Kazakistani dhe shtetet baltike do të jenë të gjithë në rrezik të menjëhershëm të pushtimit," vëren z. Prytula.

Vullnetari vëren se vullneti i popullit ukrainas është i fortë dhe deri më tani komuniteti ndërkombëtar e ka mbështetur Ukrainën "në mënyrë të admirueshme”. Megjithatë, nëse zoti Putin nuk "dështohet në mënyrë vendimtare", vlerat thelbësore që bashkojnë të gjitha demokracitë "do të komprometohen fatalisht".

Ai shton: "Ukrainasit e bënë zgjedhjen e tyre një vit më parë. Tani i takon Perëndimit."

Ora 15:11
Misteri i vdekjes së komandantit Rus: U vra apo u vetëvra?

1680182426_6400c54a5a28c7782d562a6634ce1e982223.webp

Sipas raportimeve, një nga komandantët më famëkeq të Vladimir Putinit, nënkoloneli Dmitry Lisitsky, ka vdekur nga një plagë me armë zjarri në moshën 48-vjeçare.

Ka pretendime kontradiktore se kush qëndron pas vdekjes së tij, me Ukrainën që pretendon se ai u “likuidua” në hakmarrje për masakrën famëkeqe të qindra ushtarëve të saj, ndërsa ata u tërhoqën në vitin 2014 në “Ilovai Cauldron”, raporton Daily Mail.Burimet ruse këmbëngulin se ai ka vrarë veten me pushkën e gjuetisë në kuzhinën e tij në qytetin e tij të lindjes, Stavropol, mes “depresionit” për luftën në Ukrainë.

Lisitsky, një marrës i medaljes më të lartë të vendit të tij, Hero i Rusisë, ishte komandanti i Batalionit të Parë Sulmues Ajror të Regjimentit 247 të Sulmimit Ajror.Vdekja e tij u njoftua fillimisht nga gazetari ukrainas Yuriy Butusov, i cili pretendoi se forcat e Kievit “përsëri u hakmorën për Ilovaisk, duke likuiduar Dmitry Lisitsky-n”.

Regjimenti i tij pësoi “humbje të rënda” ndërsa Rusia u tërhoq nga Kharkivi vitin e kaluar dhe “likuidimi i Lisitsky do të dobësojë seriozisht aftësinë luftarake të regjimentit”, pohoi Butusov.Burimet ruse, megjithatë, thonë se trupi i tij u gjet në banesën e tij në Stavropol.

Kolegët thanë se Lisitsky kohët e fundit ishte në depresion për “ankesat për veprimet e tij të paligjshme kundër stafit” gjatë luftës kundër Ukrainës.Nuk janë dhënë detaje të mëtejshme në lidhje me ankesën e supozuar.“Kaza Ilovai” i referohej masakrës së të paktën 366 ushtarëve dhe vullnetarëve ukrainas ndërsa ata tërhiqeshin nga rrethimi i rajonit të Donetskut në vitin 2014.

Ai komandoi një grup batalioni rus që u akuzua se kishte sulmuar ukrainasit gjatë një armëpushimi të rënë dakord reciprokisht që lejonte një tërheqje paqësore.Ai dyshohet se ka dhënë urdhër që të hapet zjarr ndaj ukrainasve kur ata dolën jashtë. Përveç 366 të vrarëve, 450 u plagosën dhe 300 u kapën.

Në vitin 2015, Putin i dha atij medaljen Hero i Rusisë.

Forcat ukrainase arritën të hynin në qytetin e Ilovaisk më 18 gusht 2014, por u rrethuan shpejt nga rebelët pro-rusë të lidhur me Republikën Popullore të Donetskut (DPR) dhe ushtarë nga forcat e armatosura ruse.Forcat ukrainase hodhën poshtë propozimin e DPR për të hapur një korridor humanitar për t’u larguar nga qyteti, me kusht që të braktisin armët dhe automjetet e tyre.

Në mëngjesin e 29 gushtit, ushtarët ukrainas filluan të largoheshin nga qyteti me armët e tyre, por pala ruse hapi zjarr ndaj tyre, me urdhër të Lisitsky-n.Një hetim penal për dështimin e trupave qeveritare në Ilovaisk u hap nga Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës dhe ministri i atëhershëm i Mbrojtjes u detyrua të jepte dorëheqjen, të paktën pjesërisht për shkak të përgjegjësisë së tij për dështimin e betejës.

Çdo vit në Ukrainë, 29 gushti është një ditë kujtimi, e zgjedhur sepse ishte data kur vdiqën më shumë ushtarë gjatë betejës.Ndërkohë, në Rusi, ushtarët rusë që iu bashkuan betejës vlerësohen dhe zakonisht quhen “Era e Veriut” nga tipat pro-ushtarakë.

E njëjta njësi ruse përgjegjëse për masakrën, Regjimenti i Sulmimit Ajror të Gardës 247, është hetuar gjithashtu për krime lufte të kryera në Bucha gjatë pushtimit rus të Ukrainës të nisur nga Putin në shkurt 2022.Më 9 shtator 2022, u njoftua se e gjithë njësia u shkatërrua në një kundërsulm të shpejtë nga Ukraina në rajonin Kherson.

Disa figura të njohura ushtarake ruse kanë vdekur që nga fillimi i luftës. Që nga 11 korriku 2022, burimet ukrainase pohojnë se 14 gjeneralë rusë janë vrarë.Ndërsa Rusia kundërshton disa nga pretendimet e Kievit, katër janë konfirmuar nga të dyja palët. Humbja edhe e dy gjeneralëve do të konsiderohej e rrallë.

Dhjetra udhëheqës ushtarakë të rangut më të ulët u vranë gjithashtu në luftime./ TESHESHI

Ora 15:08
Ukraina konfuzon 'inteligjencën ruse', lëviz mjetet ushtarake me targa identike në drejtim të kundërt

1679678858_tanku.JPG

Ukraina po lëviz autokolona të shumta ushtarake me targa dhe shenja identike për të "ngatërruar inteligjencën ruse", ka sugjeruar një kolonel separatist në pension.

Nënkoloneli në pension Andrey Marochko i "Milicisë Popullore të Republikës Popullore të Luhanskut" - një grup separatist i mbështetur nga Rusia - i tha agjencisë shtetërore të lajmeve TASS se autokolona identike me pajisje ushtarake ukrainase ishin parë në vende të ndryshme në rajonin Donetsk të Ukrainës brenda një hapësirë ​​të shkurtër kohe.

Ai vazhdoi të pretendonte se kjo ishte një taktikë për të ngatërruar Rusinë.

Duke cituar të dhënat e inteligjencës ruse, Marochko pohoi: "Në një numër lokalitetesh të populluara në frontin Seversk, po vëzhgohen autokolona identike ushtarake ukrainase.

“Vërehet se në një hark kohor të shkurtër... në mënyrë të dukshme, të njëjtat automjete ushtarake dhe pajisje të blinduara të formacioneve të armatosura ukrainase po kalojnë [nëpër komunitetet].“Mjetet kanë të njëjtat targa dhe topat e tërhequr kanë veçori identifikuese dalluese të fituara gjatë përdorimit”.

Ora 13:40
U burgos pasi vajza e tij 12-vjecare pikturoi kundër luftës në Rusi, biznesmeni Rus kërkoi rishikim të dënimit të babait

Udhëheqësi i Grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin kërkoi rishikim për dënimin e babait, i cili u arrestua pasi vajza e tij 12 vjeç, vizatoi një pikturë ku shprehej kundër luftës.Sipas biznesmenit Rus, arrestimi i babait të 12-vjecares jo vetëm është e paligjshme por edhe e pamoralshme.

Alexei Moskalyov u dënua këtë javë me dy vjet në një koloni penale për diskreditim të ushtrisë së vendit pasi postimet e mediave sociale kundër luftës dolën në dritë, përveç veprave artistike të vajzës së tij.

Por financuesi i Ëagner Group Yevgeny Prigozhin shkroi në një letër të martën se dënimi duhet të rishikohet dhe rekomandoi që avokatët e lidhur me Wagner të bashkohen me mbrojtjen e Moskalyov, sipas Institutit për Studimin e Luftës (ISË).

Por është vënë re se Prigozhin kishte bërë thirrje më parë për ndëshkimin e njerëzve që "diskreditojnë" forcat ruse dhe sugjeron se ai mund të jetë duke u përpjekur të ngrejë profilin e tij të brendshëm, duke shfrytëzuar bisedën publike për burgosjen e Moskalev.

"Përgjigja e Prigozhin ndaj dënimit të Moskalev është veçanërisht ironike duke pasur parasysh se Prigozhin fillimisht ishte një nga mbështetësit më të mëdhenj dhe më të zhurmshëm të ligjit për ndëshkimin e atyre që 'diskreditojnë' forcat ruse," shkruan ISË.

 

"Prandaj, ka të ngjarë që Prigozhin të kapi diskursin rreth Moskalevit për të çuar më tej reputacionin e tij dhe për të mbrojtur grupin Ëagner."

 

Ora 12:47
Von der Leyen: Kina po shfrytëzon dobësinë ekonomike të Rusisë

1680173287_wdawuS5.jpg

"Larg nga dekurajimi nga pushtimi i urryer dhe i paligjshëm i Ukrainës, presidenti Xi ruan "miqësinë e tij pa kufi" me Rusinë e Putinit. Por ka pasur një ndryshim të dinamikës në marrëdhëniet midis Kinës dhe Rusisë."

Kështu deklaroi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në fjalimin e saj për marrëdhëniet BE-Kinë në Institutin Mercator për Studimet e Kinës. "Është e qartë nga vizita se Kina e sheh dobësinë e Putinit si një mënyrë për të rritur ndikimin e saj mbi Rusinë. Dhe është e qartë se balanca e fuqisë në atë marrëdhënie - e cila për pjesën më të madhe të shekullit të kaluar ka favorizuar Rusinë - tani është përmbysur. ".

/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Turi: 30/03/2023 18:09

    Europa dhe amerika duhet te terhiqen nga ofrimivi armatimit qe po shkakton minera te vdekur dhe po largon paqen me shume . Mos te fillojne pastaj jo Rusia po na vret e pret se keta nuk po pranojne asnje negociate per paqe

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Armand Duka: Duhet të jemi krenarë për Kombëtaren, u dhamë bukuri tribunave

Euro 2024/ Armand Duka: Duhet të jemi krenarë për Kombëtaren, u dhamë bukuri tribunave