Balla inspekton punimet në shkollën 9-vjeçare në Përrenjas: 290 nxënës do marrin dije në ambiente të reja

Taulant Balla, Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së gjatë inspektimit të shkollës

Drejtuesi politik i Qarkut të Elbasanit, Taulant Balla, i shoqëruar nga deputeti socialist Nuri Belba, kanë inspektuar nga afër punimet për ri-konstruksionin e shkollës 9-vjeçare “Dilaver Nezha” në Qukës Shkumbin, në Prrenjas. Investimi po realizohet fal një fondi prej 289 milionë lekë (të vjetra) të akorduar nga Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë. Shkolla e re që do t’u shërbejë së shpejti 290 nxënësve të kësaj zone, do të ketë ambiente krejtësisht të transformuara dhe një sistem ngrohje qendrore plotësisht bashkëkohor.

Ky projekt në fakt u nis si projekt rikonstruksioni, por për shkak të problematikave që ndodhën gjatë implementimit të projektit u desh të ndryshohet projekti për të vazhduar me një ndërtim tërësor të shkollës.I kemi kërkuar kompanisë të planifikojë edhe sistemin e ngrohjes. Do të na duhet që të ndërhyrjmë për të garantuar edhe funksionimin dhe furnizimin e kaldajës, me qëllim që në një zonë të ftohtë sikurse është Qukës-Shkumbini, ne të garantojmë që edhe kjo shkollë të ruajë të njëjtin standard që jemi munduar të implementojmë në tre vitet e fundit, pothuajse në të gjitha shkollat e Qarkut të Elbasanit i cili garanton ruajtjen e temperaturave po ashtu edhe sistemin e ngrohjes me kaldajë. Duhet të kemi parasysh që gjithmonë në gjithë këto shkolla sistemi i ngrohjes ka qenë jo vetëm jo-efiçent, por edhe në dëm të mjedisit dhe nuk garantonte një arsimim funksional në klasa.  

Taulant Balla, Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së

Deputeti socialist Balla vuri në dukje rëndësinë e këtij investimi, ku theksoi se ai do të ndiqet deri në fazën e fundit që sa më shpejt, ky projekt të përfundojë e të vihet në funksion të nxënësve.

"Këtë do ta ndjekim deri në fazën e fundit me qëllim që të garantohet që  të jetë një cilësi shumë e mirë e punës dhe që sa më shpejt të jetë e mundur të vihet në funksion të nxënësve. Kjo ka afektuar goxha nivelin e përgatitjes mësimore për këtë vit shkollor” u shpreh Balla.

Ndërsa deputeti Belba u shpreh se ky investim do të pasohet nga të tjerë. 

Kjo nuk është shkolla e parë që ndërtohet në Bashkinë Prrenjas, vijon pas shkollës “Qybra Sokoli”, e cila u kthye në një ambient shumë komod për të gjithë nxënësit e qytetit të Prrenjasit. Në vijim do të vazhdojmë me shkollën “Sabri Halili” në Rrajcë, shkollë e mesme, e cila ka 800 nxënës, po ashtu edhe me përmirësimin e kushteve të shkollës Karavec, e cila po ashtu kërkon ndërhyrje.

Nuri Belba, deputeti PS-së

 

b.xh./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po zbatohen masat anti-COVID në zonat bregdetare?

Komento

Komente

  • Fredi: 10/02/2019 15:04

    Balla të shikoje se në aksin Përrenjas Librazhd fëmijët për të shkuar në shkollë ecin pergjatë rruges nacionale e cila mer jetë femijesh!

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Me maskë dhe kallashnikov, Ora News 'blindohet' nga Policia