Balla në serën e kultivimit të domateve dhe pjeprit në Lushnjë: Ky vit ka qenë i mbarë për fermerët si në prodhim ashtu edhe tek përftimet

Balla në serën e kultivimit të domateve dhe pjeprit në Lushnjë: Ky vit ka qenë i mbarë për fermerët si në prodhim ashtu edhe tek përftimet

Kryetari Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla në Lushnjë

Kryetari Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla është ndalur sot në Fiershegan të Lushnjës, ku së bashku kryetaren e Bashkisë Eriselda Sefa dhe deputetin Bujar Çela kanë parë nga afër serat e fermerit Alfred Hida, i cili kultivon prej vitesh domate, pomodorini dhe pjepër.

Balla gjatë bashkëbisedimit me fermerin është shprehur se ky vit ka qenë i mbarë për fermerët si në prodhim ashtu edhe tek përftimet që kanë marrë.

“Krahasuar me një vit më parë fermeri këtë vit përveç prodhimit më të madh ka patur edhe të tjera përfitime. 

Vlen të përmendim skemën e shpërndarjes së naftës falas për fermerët, e cila u ka ardhur në ndihmë fermerëve për nevojat e bujqësisë duke minimizuar kostot. Gjithashtu rritja e çmimeve ka bërë që fermerët këtë vit të kenë 33% më shumë të ardhura krahasuar kjo me një vit më parë”, theksoi Balla.

Gjithashtu Balla ka theksuar se produktet e Myzeqesë shkojnë për furnizimin e tregut vendas dhe një pjesë e madhe për eksport.

Balla në serat e Lushnjës

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • traktoriisti: 02/07/2022 18:43

    NUK KANE KU I SHESHIN MOR SHKERDHATE,,,NUK I KE DHENE SUBVENCIONIM PER PLEHRAT,,,DHE NAFYEN.....FSHATARESIA TI BEJE NAFTEN KESAJ KLASE HAJDUTE POLITIKE....//////

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

‘Skllavëri e pasion’, në studion e Artan Makut ku jetësohen filmat e animuar! Artisti rrëfen ‘Kukullën’ në proces, punën në dy kohë, e tallazet e animacionit

‘Skllavëri e pasion’, në studion e Artan Makut ku jetësohen filmat e animuar! Artisti rrëfen ‘Kukullën’ në proces, punën në dy kohë, e tallazet e animacionit