Balla: Ngremë Zyrën e Rikuperimit të Aseteve që rrjedhin nga veprimtari kriminale, në përputhje me standardet e BE-së

Balla: Ngremë Zyrën e Rikuperimit të Aseteve që rrjedhin nga veprimtari kriminale, në përputhje me standardet e BE-së

Taulant Balla

1716205206_balla2.jpg

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka bërë me dije se së shpejti do të materializohet një nisme konkrete ligjore për gjurmimin dhe sekuestrimin e pasurive dhe vlerave monetare që rrjedhin nga veprimtaria kriminale.

Në kuadër të kësaj nisme, Balla shton se do të ngrihet Zyra e Rikuperimit të Aseteve, e cila do të ketë për detyrë gjurmimin dhe sekuestrimin e pasurive të përfituara nga aktivitetet e paligjshme. Teksa e konsideroi prioritet kryesor të qeverisë Balla thekson se kjo nismë është në përputhje me standardet më të mira të Bashkimit Evropian. 

"Gjurmimi dhe sekuestrimi i pasurive dhe vlerave monetare që rrjedhin nga veprimtaria kriminale jane prioriteti ynë, i cili se shpejti materializohet me nje nisme konkrete ligjore ne perputhje me standardet me te mira te Bashkimit Evropian: Ngritja e Zyres se Rikuperimit te Aseteve. Përgëzime Policisë së Shtetit në Durrës, Tiranë, Krujë, Vlorë dhe Policisë Kufitare Durrës për vendosjen para drejtësisë së 18 shtetasve,  sekuestrimin e pasurive dhe shumave monetare të përfitura nga aktivitete të paligjshme. Në të gjithë vendin vijojnë goditjet e njëpasnjëshme ndaj veprimtarisë kriminale të kultivimit të bimëve narkotike dhe armëmbajtjes pa leje, zbardhja e vjedhjes së pronës dhe gjetjq/ndalimi i shtetasve në kërkim nga drejtësia", shkruan Balla.


Lajmi kryesor:

Tentuan të ‘pastronin’ në treg 80 mijë euro të vjedhura në bankat e BE-së, 2 të arrestuar në Durrës (VIDEO)


B.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut