Ballkani Perëndimor i kërkon Kroacisë të përparojë me zgjerimin e BE

Ballkani Perëndimor i kërkon Kroacisë të përparojë me zgjerimin e BE

Tani që Kroacia ka presidencën gjashtë mujore të Këshillit Evropian, drejtuesit e Ballkanit Perëndimor shpresojnë se është koha e duhur për të rikthyer çështjen e zgjerimit të Bashkimit Europian në krye të axhendës.

Nga 1 janari deri në korrik, kur do t’i kalohet stafeta Gjermanisë, Kroacia ka zgjedhur moton: Një Europë më e fortë në një botë sfidash.

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov tha në Twitter se viti 2020 do të jetë viti europian për Ballkanin Perëndimor.

Në të kaluarën, Dimitrov kishte kritikuar bllokimin e negociatave për pranimin e vendit të tij në BE, duke thënë se Bashkimi Europian duhet të jetë më transparent dhe i drejtpërdrejtë me Maqedoninë Veriore.

Ndërkohë, ish-ministri i jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati, gjithashtu shkroi në Twitter: Shpresojmë që pas gabimit historik të vitit të kaluar, në vitin 2020 yjet do të rreshtohen për të filluar negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Kryeministri i Malit të Zi gjithashtu u bashkua me zërat e tjerë në Twitter duke uruar dhe duke shpresuar "për hapjen e negociatave me vendet e Ballkanit.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Elbasan, i vodhi vëllait 1.5 mln lekë nga llogaria bankare, në pranga 33-vjeçari (EMRI)

Elbasan, i vodhi vëllait 1.5 mln lekë nga llogaria bankare, në pranga 33-vjeçari (EMRI)