Balona spiune kineze, zyrtarët e SHBA: Pjesë e një operacioni të gjerë të mbikëqyrjes ushtarake nga Kina

Balona spiune kineze, zyrtarët e SHBA: Pjesë e një operacioni të gjerë të mbikëqyrjes ushtarake nga Kina

Balona e rrëzuar në ujërat e SHBA-ve

Zyrtarët e inteligjencës amerikane besojnë se balona spiune kineze e gjetur së fundmi është pjesë e një programi të gjerë mbikëqyrjeje të drejtuar nga ushtria kineze.

Programi i mbikëqyrjes, i cili përfshin një numër balonash të ngjashëm, është pjesërisht i nisur nga provinca e vogël kineze e Hainan, thonë zyrtarët për CNN. Shtetet e Bashkuara nuk e dinë madhësinë e saktë të flotës së balonave kineze të vëzhgimit, por sipas burimeve të CNN, programi ka kryer të paktën dhjetëra misione në pesë kontinente gjatë viteve të fundit.

Rreth gjysma e këtyre fluturimeve kanë qenë brenda hapësirës ajrore të SHBA-ve edhe pse jo domosdoshmërisht mbi territorin amerikan. Dhe jo të gjitha balonat e shikuara anembanë globit kanë qenë saktësisht i njëjti model si ai që u rrëzua në brigjet e Karolinës së Jugut të shtunën. Zyrtarët e inteligjencës thonë se ka shumë ndryshime mes tyre.

Lidhja me programin më të gjerë të mbikqyrjes, i cili u zbulua përpara se balona e fundit të dallohej javën e kaluar, u raportua për herë të parë nga Washington Post.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Durrës, rikthehen në shëtitoren “Taulantia” statujat e 4 ikonave të 'Rock and Roll'

Durrës, rikthehen në shëtitoren “Taulantia” statujat e 4 ikonave të 'Rock and Roll'