Balona kineze që fluturon mbi SHBA ‘shuan’ shpresat për shkrirje diplomatike! Ç'po ndodh mes dy superfuqive?

Balona kineze që fluturon mbi SHBA ‘shuan’ shpresat për shkrirje diplomatike! Ç'po ndodh mes dy superfuqive?

Foto ilustruese

SHBA- Zhurma politike për një balonë të dyshuar spiune kineze që lëvizte mbi Shtetet e Bashkuara jo vetëm që prishi një vizitë të planifikuar në Pekin nga diplomati i lartë amerikan, por gjithashtu kërcënon të prishë përpjekjet e të dy vendeve të cilat kanë pasur marrëdhënie disi akullnajore me njëra-tjetrën.

Reagimi në Shtetet e Bashkuara ndaj atij që duket të jetë një mision spiunazhi në kohën e gabuar do të ketë pasoja të vazhdueshme për përpjekjet për të stabilizuar lidhjet, tashmë afër niveleve më të ulëta historike. Disa ligjvënës amerikanë po kërkojnë që presidenti Joe Biden, një demokrat, të kërkojë llogari nga Kina për atë që zyrtarët e quajnë shkelje të papranueshme të sovranitetit të SHBA.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i cili shtyu një udhëtim që do të niste të premten, tha se do të ishte i përgatitur të vizitonte Pekinin "kur ta lejojnë kushtet", por administrata mund të jetë e vështirë për të ringjallur shpejt udhëtimin, me kushtin që Kina të ofronte serioze. Sipas analistëve politikë këto janë gjeste të vullnetit të mirë.

Daniel Russel, diplomati më i lartë amerikan për Azinë nën presidentin e atëhershëm Barack Obama, tha se "alibia qesharake" e Kinës se avioni ishte një balonë e gabuar e motit, nuk e ndihmoi të dilte pa u lagur.

"Ky incident ka acaruar atmosferën dhe ka ngurtësuar pozicionet dhe nuk ka asnjë garanci që të dy palët mund të ringjallin me sukses momentin e 'Bali'", tha Russel, duke iu referuar takimit të nëntorit midis Biden dhe udhëheqësit kinez Xi Jinping në Indonezi, ku ata ranë dakord të rrisin komunikimin.

Lidhjet midis superfuqive janë prishur gjatë viteve të fundit dhe janë zhytur në më të keqin e tyre në dekada gushtin e kaluar, kur kryetarja e atëhershme e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi vizitoi Tajvanin, duke e shtyrë Pekinin të kryejë stërvitje ushtarake pranë ishullit të pretenduar nga Kina.

Që atëherë, administrata Biden ka thënë se shpreson të ndërtojë një "kat" për marrëdhëniet dhe të sigurojë që rivaliteti të mos shkojë në konflikt. Por republikanët që kontrollojnë Dhomën e Përfaqësuesve po punojnë tashmë për mënyrat për të hetuar kërcënimet e mundshme nga rivali kryesor gjeopolitik i Shteteve të Bashkuara dhe kanë nxituar të nxehin Biden për balonën, duke vënë në pikëpyetje se si u lejua në hapësirën ajrore të SHBA.

Michael McCaul, kryetari republikan i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, kërkoi të premten të dinte pse administrata nuk e kishte rrëzuar balonën, duke akuzuar presidentin se e kishte lejuar atë të përbënte "një kërcënim të drejtpërdrejtë dhe të vazhdueshëm të sigurisë kombëtare për atdheun e SHBA".

Kina është ankuar shpesh për mbikëqyrjen e ushtrisë së saj në rritje nga anijet dhe avionët amerikanë, megjithëse operacione të tilla në vitet e fundit janë kryer nga ujërat dhe hapësira ajrore ndërkombëtare e njohur gjerësisht.

Gjendja në Kinë mbi balonën ishte gjithashtu e zymtë. Qeveria shprehu keqardhjen që një "avion" i përdorur për qëllime civile meteorologjike dhe të tjera shkencore kishte humbur. Megjithatë, disa komentatorë vendas kinezë ishin të ashpër për përgjigjen e SHBA.

"Nëse Blinken do të anulonte udhëtimin e tij në Pekin për shkak të balonës, do ta shihja pasi ai e përdori atë si një justifikim për të bërë atë që donte të bënte gjithsesi - të mos vizitonte Kinën," tha Zhu Feng, dekan ekzekutiv i Shkolla e Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin Nanjing, duke folur përpara Departamentit të Shtetit njoftoi anulimin e udhëtimit. Nëse Blinken do të kishte vazhduar me vizitën, ka të ngjarë të kishte hapur administratën ndaj kritikave më të rrepta se qasja e saj ndaj Kinës ishte optika e dobët dhe e dobët në Kongres ku ka mbështetje dypartiake për një linjë të ashpër ndaj Pekinit, thanë disa analistë.

Pritshmëritë për udhëtimin e Blinken kishin qenë të ulëta, por ai kishte synuar të ngrejë me emër rastet e qytetarëve amerikanë për të cilët Shtetet e Bashkuara thonë se janë ndaluar gabimisht në Kinë dhe të shtyjë Pekinin të bashkëpunojë për frenimin e rrjedhës së fentanilit, të dyja fushat ku do të kishte ndonjë përparim. ndërtoi një vrull që mund të përfshihej në diskutime të tjera.

Ivan Kanapathy, një ish-zëvendësdrejtor i lartë i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë për Azinë, tha se ai priste një sërë seancash në Kongres për Kinën që do ta bënte të vështirë për Blinken të justifikonte një udhëtim në Pekin nëse nuk mund të fitonte lirimin e amerikanëve të arrestuar ose kthehen me një çmim tjetër të madh.

Kina gjithashtu dëshiron një marrëdhënie të qëndrueshme me SHBA-në, në mënyrë që të mund të fokusohet në ekonominë e saj, e goditur nga politika e braktisur tashmë zero-COVID.

Vizita e Blinken - ajo që do të ishte e para nga një sekretar shteti në Kinë që nga viti 2018 - u pa kryesisht si një përpjekje për të zhvilluar mënyra për të lundruar në krizat e ardhshme. Me një udhëtim në Tajvan nga kryetari i ri i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy , ka të ngjarë këtë vit, kriza e ardhshme mund të mos jetë e largët.

"Në përgjithësi, unë mendoj se administrata Biden do të donte të riprogramonte, pasi ka shumë çështje në tryezë dhe një shans real për një shkrirje. Por incidenti i balonës ndoshta do të thotë se shkrirja është shtyrë për një kohë të pacaktuar," tha analisti i RAND Corporation Indo-Pacific. Derek Grosman.

Por Ryan Hass, një ekspert i Kinës në Institutin Brookings, tha në Tëitter se operacioni i Kinës me balonë u kishte dhënë të paktën Shteteve të Bashkuara dhe Kinës një shans për të hartuar rregullat e angazhimit në hapësirë ​​dhe në lartësi të mëdha, ku ushtritë e të dy vendeve do të vijnë në kontakt gjithnjë e më të ngushtë.

“Ne nuk duhet ta humbim këtë mundësi për të reduktuar materialisht rrezikun dhe gjithashtu për të parandaluar shkeljet e ardhshme të hapësirës ajrore të SHBA nga balonat spiune të PRC”, tha Hass.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Si po shkon procesi i Kosovës për ndërrimin e targave serbe?

Si po shkon procesi i Kosovës për ndërrimin e targave serbe?