Bamje me mish në furrë nga zonja Albana

Bamje në furrë

Përbërësit:

 • 1 kg bamje
 • 800 gr mish
 • 1 limon
 • 1 qepë
 • 3 speca të kuq
 • 3 domate
 • 2 lgj salcë domate
 • 4 thelpinj hudhër
 • 6 gota ujë
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Mishin pasi e kemi prerë në copëza të vogla e kaurdisim në tenxhere me vaj ulliri, shtojmë qepën e grirë imët dhe pak kripë. E lemë mishin të ziejë.

Presim pjesën e sipërme të bamjeve në formë konike, i shpëlajmë me uthull dhe i kaurdisim me vaj duke shtuar hudhrën dhe specat e kuq të prerë në kubikë. Pasi kaurdisen mirë shtojmë salcën e domates dhe domatet e grira. I kalojmë bamjet në tavë, shtojmë ujin si dhe copëzat e mishit. Rregullojmë shijen me kripë e piper dhe e vendosim tavën në furrë në temperaturën 180 gradë për 30 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Dalin Fotot/ Ja formacioni i armatosur që vrau efektin në Kosovë, të veshur me veshje ushtarake e autoblinda

Dalin Fotot/ Ja formacioni i armatosur që vrau efektin në Kosovë, të veshur me veshje ushtarake e autoblinda