Banka Botërore miraton ndihmën e ngrirë prej 280 mln dollarësh për Afganistanin për të shmangur krizën humanitare

Me talebanët në listën e grupeve të sanksionuara ndërkombëtarisht, kapja e tyre e kryeqytetit të Afganistanit Kabul në gusht të këtij viti i shtyu donatorët e huaj të ndalonin dhe të tërhiqnin fondet nga vendi.

Tre muaj pasi talebanët morën pushtetin pas tërheqjes së forcave amerikane nga Afganistani, bordi i Bankës Botërore ka mbështetur kanalizimin e 280 milionë dollarëve nga një fond besimi i ngrirë për të ndihmuar Afganistanin, raportoi Reuters.

Të 31 donatorët e Fondit të Mirëbesimit për Rindërtimin e Afganistanit të administruar nga Banka Botërore (ARTF), i cili pritet të mblidhet të premten, do të miratojnë transferimin e fondeve për Programin Botëror të Ushqimit dhe UNICEF, thanë burimet e cituara nga agjencia e lajmeve.

Një mbledhje jozyrtare e bordit të Bankës Botërore raportohet të jetë mbajtur më 30 nëntor, ku u diskutua transferimi i deri në 500 milionë dollarë nga 1.5 miliardë dollarët në ARTF për agjencitë e ndihmës humanitare për të ndihmuar në parandalimin e një krize humanitare në vend.

Një zëdhënës i Bankës Botërore u citua nga Reuters se konfirmoi se bordi kishte diskutuar "një qasje për transferimin e fondeve nga ARTF tek agjencitë e ndihmës humanitare me prezencë dhe logjistikë në terren për të mundësuar mbështetjen bazë humanitare drejtpërdrejt për njerëzit në vend."

U shtua se Komiteti Drejtues i Donatorëve të RTSH-së ishte planifikuar të mblidhej më 3 dhjetor për të shqyrtuar “transfertat nga fondi”. Megjithatë, çdo vendim për të ridrejtuar fondet e RTF-së kërkon miratimin e të gjithë donatorëve, nga të cilët SHBA-ja është më e madhja. Kjo vjen mes paralajmërimeve se popullsia 39 milionëshe e Afganistanit po përballet me një dimër të mungesës së ushqimit dhe varfërisë në rritje. Ekspertët afganë u cituan të pranonin se fondet e raportuara do të shkonin për të ndihmuar vendin në vështirësi. Megjithatë, ata paralajmëruan gjithashtu se dërgimi i fondeve në Afganistan pa lënë institucionet financiare të përfshira në pasojat e sanksioneve të SHBA-së ishte një sfidë. Shqetësimet u përmendën pavarësisht nga "garancat" e Thesarit të SHBA për bankat se ato mund të përpunojnë transaksione humanitare.

Amnesty International, në një deklaratë për shtyp në fund të nëntorit, i kërkoi komunitetit ndërkombëtar të lehtësonte ato kufizime financiare në Afganistan, të cilat po bllokonin ofrimin e kujdesit shëndetësor, ushqimit dhe shërbimeve të tjera thelbësore.

“Një kombinim i një pezullimi të ndihmës së huaj, ngrirja e aseteve të qeverisë afgane dhe sanksionet ndërkombëtare ndaj talebanëve, e kanë zhytur një vend që tashmë vuan nga nivelet e larta të varfërisë në një krizë ekonomike të plotë”, thuhet në njoftim.

Pasi talebanët, të cilët janë në listën e grupeve të sanksionuara ndërkombëtarisht, morën kontrollin e Afganistanit, donatorët e huaj nxituan të ndalonin ose të tërhiqnin fondet. Administrata e Presidentit të SHBA Joe Biden ngriu 9.5 miliardë dollarë asete të bankës qendrore të vendit, me BE-në që pasoi duke tërhequr 1.4 miliardë dollarë ndihmë. Për më tepër, Fondi Monetar Ndërkombëtar ngriu aksesin e talebanëve në 450 milionë dollarë, sipas njoftimit për shtyp të Amnesty International.

Nuk ka pasur asnjë koment nga Shtëpia e Bardhë apo Thesari i SHBA-së mbi miratimin e bordit të Bankës Botërore për të transferuar fonde për të ndihmuar Afganistanin.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha apo Berisha, sipas jush kush e ka mbështetjen e anëtarësisë së PD-së?×

Lajmi i fundit

John

Erdogan në Shqipëri, Zëri i Amerikës: Bie në sy mungesa e një takimi me Metën