Banorët e 5 Majit dhe Laprakës protestë para Bashkisë Tiranë: Kërkojmë bisedime me Veliajn, nuk do lejojmë të ndërtohet mbi pronat tona

Shembjet e shtëpisë së tyre në zonë  e 5 Majit për shkak të rindërtimit dhe ato të Laprakës pasi preken nga projekti i Unazës së Madhe kanë protesta para Bashkisë Tiranë. Banorët të cilëve u janë shembur shtëpitë kërkojnë që të bisedojnë me kreun e bashkisë Tiranë Erion Veliaj për gjetjen e një zgjidhje.  Ata thonë se nuk kanë firmosur kontratë me bashkinë për shembjen e banesave të tyre pasi e cilësojnë atë të njëanshme dhe nuk kanë asnjë përfitim krahasuar me shtëpinë dhe pronën që kanë humbur, ndërsa një pjesë tjetër thonë se nuk marrin as bonusin e qirasë.

Banorët shprehen se duan një marrëveshje korrekte, që është e firmosur nga të dyja palët. Gjatë deklaratave të tyre ata madje kërcënojnë se nuk do të lejojnë ndërtuesin të zhvillojë punime mbi pronën e tyre.

Në kuadër të projektit të rindërtimit dhe rikualifikimit urban në zonën e ‘5 Majit’, Laprakës, Kodrës së Priftit dhe Paskuqanit qindra banesa janë projektuar për t’u shembur nga IMT. Një pjesë e banorëve në zonën e '5 Majit' nuk kanë pranuar kontratat e propozuara nga bashkia, ku thuhet se do të përfitojnë kompensim të plotë, nëpërmjet shkëmbimit të pronës së tyre me objektet e reja që do të ndërtohen në lagjen e re me të njëjtat metra katror. Sipas tyre ajo është e njëanshme dhe nuk ka vlerë ligjore. Për këtë projekt pritet të shemben në total një numër prej rreth 1 mijë banesash.

Nga ana tjetër një banore e 5 Majit, Loreta Nikolli ka akuzuar  kreun e IKMT-së se e ka kërcënuar përmes mesazheve për heqje nga puna për familjarët e saj.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 05/04/2022 00:02

  Ku i gjetet pronat ju? Ia blete shtetit,apo pronareve te vertete,apo ua la gjyshi e stergjyshi?Ju erdhet para 30 vjetesh, si barbaret shekuj me pare,gjetet nje vend bosh,as pyetet,as morret leje,as ia paguat shtetit,apo pronarit te ligjshem,ngulet nja dy hunj,vute nje gardh dhe e deklaruat /toke e xanum/.Tani edhe pse do t'ju kompensojne padrejtesisht,akoma hidhni vickla,akoma keni pretendime.Te pakten na thoni hapur c'dreqin keni fytyre te kerkoni,se nuk jeni shume te qarte? Cfare dreqin perfitim kerkoni?Cfare dreqin e ben sipas logjikes tuaj nje marreveshje te dyanshme e te pranueshme per ju?Flisni hapur me gazetaret dhe popullin.

  Përgjigju
 • Delinquenti: 04/04/2022 15:43

  Ai popull qe del e proteston nuk i vej faj se te protestosh eshte e drejte legjitime por ATO NJEREZ QE DALIN SA HERE I THERET PARTIA BLU DALIN DHE PROTESTOJNE NUK DUAN TA KUPTOJNE E PRANOJNE QE ATY ATO JANE ABUZUES EDHE SE NDONJE QEVERI I KA LEGALIZU DISA SHTEPI DHE TAKSAT QE DIKUSH KA PAGU I KA PAGU PER ATE KOHE QE ESHTE ATY GJITHMON ABUZIV,dhe nje sygjerim per komentusin TRIMI çeçenit ishin aty ne ato toka qysh nga koha e stalinit se ai I krijoi po keta cecenet tone nga 20 vjet dhe dun toka MEGJITATE PRAP CECEN NGELEN SI NE TE MENDUAR DHE ME AMBIENTIMIN PA I OFENDU CECENET.......

  Përgjigju
 • Andi: 04/04/2022 15:13

  Zaptus edhe drogaxhi duh3n kthyer andej nga kane ardhur

  Përgjigju
 • TRIMI: 04/04/2022 12:07

  KU E GJETE PRONEN TI MOR CECEN, TI JE NJE UZURPUES I NDYRE, NJE MALOK I QELBUR, NJE SHPELLAR QE DON BURGUN SI ZAPTUES QE JE !!!

  Përgjigju
 • Uzurpuesit: 04/04/2022 10:48

  Pronar ju? Ju jeni 90% uzurpus nga non leshi me kacurrela kaclyc, me e me radhe. 30 vjet qe beni biznes e nuk keni paguar 1 takse, drita e uje, qe keni bere vila me lloj lloj punesh, jovetem ju po gjithe rrethinat e Tiranes, astir e kudo perreth. Ju do merni dhe shtepi qe behen me taksat e shumices, ne duhet te ngrihen ne proteste jane taksa pagusit jo ju shpellat e sales…

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Sylvinho rrëfehet për FIFA-n: Ju tregoj çelësin e suksesit të kombëtares shqiptare! Ëndrra jonë pas kualifikimit në ‘Euro 2024’

Sylvinho rrëfehet për FIFA-n: Ju tregoj çelësin e suksesit të kombëtares shqiptare! Ëndrra jonë pas kualifikimit në ‘Euro 2024’