Banorët e '5 majit' nuk ndalen, paralajmërojnë tjetër protestë: Nesër në 12:00 përballë Kryeministrisë

Banorët e '5 majit' nuk ndalen, paralajmërojnë tjetër protestë: Nesër në 12:00 përballë Kryeministrisë

TIRANË- Pas shembjes së banesave të tyre, banorët e '5 Majit' do të mblidhen sërish në protestë.

Report Tv mëson se në mbështetje të tyre do të vijnë edhe banorë të Laprakës si edhe të Paskuqanit, banesat e të cilëve preken nga projekti i rikualifikimit Urban. Protesta është njoftuar se do të zhvillohet përballë Kryeministrisë, nesër, 6 janar në orën 12:00.

Këto protesta vijnë pasi më 19 janar Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit (IKMT) ndërmori aksionin për shembjen e banesave në zonën e '5 Majit' në Tiranë duke i hapur rrugën procesit të rindërtimit. Në total, preken 430 në total nga projekti i rindërtimit, por banorët kanë kundërshtuar duke pretenduar se nuk do të marrin dëmshpërblimin që i takon.

Kjo është hedhur poshtë nga Bashkia e Tiranës, të cilët kanë theksuar se të gjithë ata që preken do të marrin metrat e ndërtimit, të përkthyera në apartamente më të mira dhe me vlerë më të lartë në treg, për shkak të urbanizimit të zonës. Kjo nuk i ka bindur bonërt, të cilët thonë se është një premtim që nuk është zyrtarizuar nëpërmjet një kontrate reale, prandaj kanë dalë në protestë jo vetëm në '5 Maj', por edhe te parlamenti, Bashkia, Ambasada e SHBA-së dhe BE-së, e ndërsa takimi i radhës do të jetë përpara Kryeministrisë.

Njoftimi i banorëve për protestën e së dielës

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • qamili: 09/02/2022 12:45

    IKNI o shpellare ne shtepite e juaja se i keni lene bosh,,,shkoni atje dhe ndertoni ferma blegtorale,,dhe bujtina,,do fitoni me shume se ketu ne tirane,,,duke punuar pastrusa dhe dokera....

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Shpërthime të fuqishme në Mykolaiv