Barazimi me Shqipërinë, trajneri i Çekisë: Është një turp, njësoj si humbja

Jaroslav Šilhavý, trajneri i Çekisë

"Është padyshim një humbje. Jemi të zhgënjyer”. Është kjo deklarata e trajnerit të Çekisë, Jaroslav Šilhavý pas barazimit 1-1 me Shqipërinë në Pragë. Kuqezinjtë iu falën një supergoli nga Nedim Bajrami në të 66 minutë, për të marrë një pikë me vlerë kundër kryesuesve të grupit E, për të mbajtur gjallë shpresat për kalimin në finalet e Euro 2024.

“Sidomos në pjesën e dytë, ne kishim një shans, e përmirësuam lojën, shënuam dy gola, por fatkeqësisht vetëm njëri ishte i vlefshëm. Dhe më pas, pas gabimit tone, i ofruam një gol kundërshtarit. Nuk mund ta kthenim më në anën tonë. Është turp, duhet të kishim fituar", thotë Šilhavý.

A është një ndërlikim në luftën për kualifikim në Euro?

Fatkeqësisht kemi marrë vetëm një pikë, por gara për kualifikim vazhdon. Shqipëria luan me Poloninë më pas, ne shkojmë në Shqipëri pas kësaj, edhe kjo mund të tregojë shumë. Sa keq që nuk përfituam.

Ishit i kënaqur me paraqitjen në pjesën e parë?

Ne u befasuam. U përgatitëm me ndershmëri për ndeshjen, e dinim mirë se për çfarë bëhej fjalë, se ishte një duel i rëndësishëm. Më pas filluam të nervozoheshim, pa lëvizje, pa grintë. Pjesa e parë nuk na funksionoi. Më vjen mirë që e kemi përmirësuar në të dytën dhe kemi bërë një paraqitje më të mirë.

Pse e zëvendësuat Václav Černý, lojtarin më aktiv çek, pas shtatëdhjetë minutash?

Nuk e di nëse ka qenë më aktivi, ndoshta ky është këndvështrimi juaj. Ne kishim sulmues të tjerë në stol, të cilët po ashtu prisnin shansin e tyre. Edhe për këtë arsye, ne zgjatëm dorën për të përmirësuar lojën tonë.

Kush e kishte fajin për barazimin? Ishte humbja e topit nga Alex Král, apo dikush duhej të kishte performuar më mirë ndaj Nedim Bajramit?

E vërteta është ndoshta diku në mes. Nuk dua ta vlerësoj apo ndëshkoj askënd, nuk e pashë saktësisht. Por ndoshta është humbja e Aleksit, më pas golashënuesi e shfrytëzoi shumë mirë. E goditi shkëlqyeshëm.

Král pati vështirësi në ndeshje, por gjithsesi luajti 90 minuta. A keni menduar ta ndërroni?

Kemi alternuar ndryshe, në fund kemi nxjerrë një mbrojtës ​​për arsye thjesht taktike, kemi dashur të kemi avantazh në ndeshje. Nuk mendoj se Alex luajti keq. Ai bëri një gabim, ndodh.

A do ta ndryshoni shumë formacionin për Hungarinë?

Nuk do ta them këtë për momentin. Sigurisht që do të donim të ndryshonim ekipin, por ndeshja është e rëndësishme, edhe nëse nuk bëhet fjalë për pikë. Do të duam ta luajmë në mënyrë të fortë, hungarezët janë në formë të mirë dhe kanë rezultate interesante. Nuk mund t'i nënvlerësojmë.

Ora 12:52
Autori i golit të Çekisë s'e pranon realitetin: Turp i madh që s'e mposhtëm Shqipërinë

Vaclav Cerny është në të njëjtim mendim me trajnerin e tij te kombëtarja çeke e futbollit, Jaroslav Šilhavý. Lojtari i Çekisë gjeti rrugën e rrjetës kundër Kombëtares sonë, por kuqezinjtë ia dolën të mbyllnin ndeshjen 1-1. "Turp i madh", kështu e quan lojtari çek barazimin me kuqezinjtë.

"Nuk jemi të kënaqur me pikën, është turp i madh që nuk ia dolëm. Ne duhet të fajësojmë veten.  Nuk kemi krijuar shumë. Krijuam më pak se sa donim. Nuk ishim aq të rrezikshëm nga situatat në të cilat donim të shënonim. Ne donim ta bënim të thjeshtë me tre sulmuesit përpara. Ndoshta një pasim i gjatë pas mbrojtjes për t’i tërhequr ata dhe pastaj të luanim futboll. Ose pasimi përpara nuk erdhi, ose na mungoi momenti. Ata ishin të vështirë, por e dinim këtë që përpara ndeshjes.

A isha i sigurt që nuk isha pozicion jashtë loje? Këmba ime ishte e vendosur pas për të ndihmuar veten. Por nuk e kisha idenë nëse isha jashtë loje apo jo. Thjesht doja të shënoja një gol", ka thënë Vaclav Cerny.

×

Ylli Pata: Nga rikthimi i Stalinit, te Tuaregu i Monikës; kodet e tërbimit të Ilir Metës