Basha: Shqiptarët të fundit në rajon për pagat, pasojat nga taksa progresive, ne do rikthejmë të sheshtën

Basha: Shqiptarët të fundit në rajon për pagat, pasojat nga taksa progresive, ne do rikthejmë të sheshtën

TIRANE-Kryetari i PD-së, Lulzim Basha ka postuar një studim në faqen e tij në Facebook lidhur me nivelin e pagave krahasuar me rajonin, ku Shqipëria rezulton se i ka më të ulëta. Në studimin e Monitor, evidentohet se Shqipëria i ka pagat të paktën 30% më të ulëta në rajon në të gjithë sektorët.

Për këtë, lideri demokrat akuzon Edi Ramën. Këto, thotë Basha janë pasojat e taksës progresive. Ai ka premtuar se me ardhjen në pushtet do të rikthejë taksën e sheshtë.

"Sipas studimit më të fundit, me qeverinë e Ramës shqiptarët kanë mbetur të fundit në rajon edhe për pagat në sektorin publik dhe privat. Këto janë pasojat katastrofike të taksës progresive dhe një nga dështimet më të mëdha të kësaj qeverie që punon vetëm për një grusht oligarkësh.

Shqiptarët meritojnë punë dhe mirëqenie dhe ne do ti rrisim të ardhurat e tyre duke jua lehtësuar barrën e detyrimeve dhe taksave. Taksa e sheshtë prej 9% do të jetë më e ulëta në rajon prej të cilës do përfitojnë të gjithë të punësuarit dhe vetëpunësuarit në vendin tonë" shkruan Basha.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • vjosa: 21/07/2020 17:02

  RIKTHE LEKET O DIBRAN PALACO QE KENI VJEDHUR BASHKE ME SALIUN NE RRUGEN E KUKESIT DHE AFERA TE TJERA,,,,TI ,,SALIU,,META DHE TE GJITHE KLANI I PD DHE I LSI,,,PO TE BASHKOHET DEMI QE PD DHE LSI I KENI BERE ARKES TE SHTETIT I KALOJNE 10 MILIARDE DOLLARE.....

  Përgjigju
 • Iris: 19/07/2020 23:49

  Z.Basha ,Amerika e ka provuar taksen e sheshte ne shkalle federale para se te lindje ti,por e hoqi me vote e vendim gjyqi se nuk ishte e mire ,tani e kane vetem disa shtete qe e kane zgjedhur vete ta mbajne ashtu.Po ta krahasojme me Shqiperine I bie qe vendi te mos kete takse te sheshte, por vetem bashkite ti vene taksat te sheshta sipas mundesise ose me referendum.Kjo do ishte rruga e mesme me e mire qe ju mund te propozonit per te miren e shqiptareve!

  Përgjigju
 • O Lulqim: 19/07/2020 15:42

  Je burre i mire por pak i q** m

  Përgjigju
 • Une: 19/07/2020 15:20

  Si do e ndihmosh ate qe merr 300 mij ne muaj e nuk paguan taksa sot ndersa kur te vish ti do ja vesh 9%? Llogjike Luli. Tjetra, lerini studimet dhe grafiket, te gjithe pa perjashtim ne Shqiperi marrin rroge ne te zeze pervecse atyre qe punojne me shtet. Ne Shqiperi futbolliste, gazetare, financier e inxhinier leri me te tjeret e deklarojne rrogen 300 mij ne muaj dhe te tjerat ne zarf. Te gjithe vjedhin dhe te gjithe pastaj ankohen per shtetin.

  Përgjigju
 • Taksa eshte takse: 19/07/2020 15:02

  A nuk u lodhe duke folur perralla o bashe... Ah mjere per ata njerez qe te besojne akoma thuaj... Keshtu thoshte edhe Sala kur ishin zgjedhjet do rrisim rrogat.

  Përgjigju
 • Genti: 19/07/2020 15:02

  U dogj fare ky per nje post. Se per ndryahe e qoj pd per lezh. Por prap ne 2020 ky kujton se populli esht i komonizmit

  Përgjigju
 • Tosi: 19/07/2020 14:25

  Me pagat kur te vije pd leashelija ne pushtet po merret neperka tabakhone e bija e hajdutit te Tirones

  Përgjigju
 • O Bashe: 19/07/2020 13:56

  Sa i mire qe je ti do ngresh dhe kete temin.

  Përgjigju
 • Tarasi: 19/07/2020 13:29

  Ktheni leket qe kini vjedhur per tridhjet vjet ....pasurit tokat e ku di un....dhe e shef si vete roga mesatare e para ne rajon....dhe mos bej terci verci..te paret ne vjedhje..te fundit ne roga ..ama gjithmon e mer daken populli ...degjove cop muti

  Përgjigju
 • Loco: 19/07/2020 11:18

  Po thoni qe s'keni trru dhe vetem te talleni dini. I qave hallin popullit me uljen e taksave.

  Përgjigju
 • sifi: 19/07/2020 11:03

  Me llogjiken tende (te kokave ekonomike te PD) ku cdo shqiptar dhe bisnes do kete takse te sheshte 9% ,ti jo vetem nuk do mbushesh arken e shtetit por do i lesh shqiptaret pa breke ne bythe, sic i late kur keputet qafen ne 2013.Jo se Rama eshte shume para jush ,por ka njefare baze sociale taksa progresive pasi kete takse e perdorin shume shtete te BE dhe demojratet amerikane qe nga k9ha e te madhit Ruzvelt . Megjithate pregatituni per 2029 per te bere rotacionin

  Përgjigju
 • LYLI DYLI: 19/07/2020 11:00

  Olyl si do tja bosh pagën Shqiptarve si bëre rugën e kombit mor kriminel hajdut ti 50 vjeç sdi tabelën e shumzimit e do drejtosh ti shtetin mor kacipudhjar. Ne të pam si drejtove bashkin mor pis bur. Ti je një vemje e ndyr e sa të jet jeta ti skap pushtet me dor mor hor ordiner lyli pler.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Ditë me diell dhe temperatura deri në 22 gradë celsius, parashikimi i motit për sot

Ditë me diell dhe temperatura deri në 22 gradë celsius, parashikimi i motit për sot