Familjet te ish-godina e komunales protestë: Na ndërprenë bonusin e qirasë pas tërmetit! Bashkia e Tiranës: Zaptuan pronën shtet, por do u japim bonus

Familjet te ish-godina e komunales protestë: Na ndërprenë bonusin e qirasë pas tërmetit! Bashkia e Tiranës: Zaptuan pronën shtet, por do u japim bonus

Familjet protestë para Bashkisë së Tiranës

Rreth 20 familje të komunitetit rom, të cilët kanë banuar në godinat e ish-komunales në kryeqytet në Tiranë, protestuan këtë të hënë përpara bashkisë pasi prej dhjetorit 2-23 u është ndërprerë bonusi i qirasë dhe janë njoftuar se nuk përfitojnë një banesë nga rindërtimi.

Zyrtarisht Bashkia e Tiranës sqaroi se familjet në fjalë e kishin zaptuar godinën shtetërore e cila u shkatërrua nga tërmeti i 2019 dhe përveçse nuk kanë asnjë dokument pronësie, një pjesë e tyre nuk paguan as qiranë e lidhur me Entin e banesave.

Pavarësisht kësaj, përmes një urdhri të kryebashkiakut Erion Veliaj, do të shihet mundësia që familjet të bëhen pjesë e programit për përfitimin e bonusit të qerasë dhe një banese sociale. Përmes një urdhri të kryebashkiakut Erion Veliaj, është gjetur zgjidhja nga Bashkia e Tiranës, e cila ka vendosur të vijojë me nënshkrimin e kontratës së qerasë, pa asnjë tarifë, për familjet zaptuese të godinës së ish Komunales në Njësinë 4.

Ashtu sikurse familjet e tjera, edhe kjo kategori, pavarësisht se nuk ka asnjë dokument pronësie dhe nuk kishte paguar qiranë pranë Entit, po bëhen pjesë e programit për përfitimin e bonusit të qerasë dhe një banese sociale.

Ndërkohë, për 20 familjet e tjera, që jetonin në të njëjtën godinë, të cilat janë treguar korrekte me pagesat e tyre pranë Entit dhe kanë pasur dokumentacionin përkatës, janë trajtuar që në fillim me bonus qiraje dhe do të përfitojnë edhe banesë sociale.

S.G/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Egjyptiani: 30/01/2024 08:02

    Futeni në Big Brother!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vuçiç ndan foton me Ramën dhe Orban nga samiti në Britani: Më e lehtë me miqtë

Vuçiç ndan foton me Ramën dhe Orban nga samiti në Britani: Më e lehtë me miqtë