Bashkia i jep presidentit bullgar 'Çelësin e Qytetit' të Tiranës, Radev: Besojmë tek arritjet e shoqërisë suaj për transformim

Bashkia i jep presidentit bullgar 'Çelësin e Qytetit' të Tiranës, Radev: Besojmë tek arritjet e shoqërisë suaj për transformim

Kryetari i Këshillit Bashkiak, Toni Gogu priti sot Presidentin e Bullgarisë, Rumen Radev, i cili ndodhet për nje vizitë zyrtare në Shqipëri. Dy bashkëbiseduesit vlerësuan marrëdhëniet e mira mes dy vendeve dhe theksuan nevojën e rritjes së  bashkëpunimit në fushën ekonomike, tregtare dhe investimeve bullgare në Tiranë.

Presidenti Radev tha se vizita në vendin tonë është një provë e mbështetjes së fortë të Bullgarisë përsa i përket integrimit evropian të Shqipërisë.

“Jam këtu për të treguar se Bullgaria ju mbështet në përpjekjet tuaja për të transformuar vendin, e që në të ardhmen të jeni një anëtar besnik i BE. Ne besojmë te arritjet e shoqërisë suaj për transformim, në sundimin e ligjit, të drejtat e njeriut, lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit; të gjitha këto arritje janë një provë e sigurt se Shqipëria shumë shpejt do të fillojë procesin e negociatave”, tha ai.

Teksa i dorëzoi “Çelësin e Qytetit” në shenjë të miqësisë mes dy popujve, Kryetari i Këshillit Bashkiak të Tiranës, Toni Gogu tha se ky vlerësim nga ana e presidentit bullgar për reformat e ndërmarra dhe për transformimin e qytetit të Tiranës është një inkurajim shumë i rëndësishëm në rrugën drejt Bashkimit Evropian. “Kur fqinjët vijnë dhe të urojnë për punët e mira të bëra në shtëpi, është një inkurajim shumë i madh”, tha ai.

Në Tiranë operojnë mjaft biznese bullgare, ndërkohë që gjithnjë e më shumë po rritet numri i turistëve që vizitojnë qytetin.

G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Ukraina: BE-ja do të përfaqësojë Poloninë, Hungarinë dhe Sllovakinë në OBT

Ukraina: BE-ja do të përfaqësojë Poloninë, Hungarinë dhe Sllovakinë në OBT