‘Bastisje’ e ambasadës së Bjellorusisë në Londër, diplomati sulmohet fizikisht! Dërgohet në spital me hundë të thyer

‘Bastisje’ e ambasadës së Bjellorusisë në Londër, diplomati sulmohet fizikisht! Dërgohet në spital me hundë të thyer

Bjellorusia tha të hënën se një nga diplomatët e saj u plagos pas një sulmi në ambasadën e saj në Londër, mes reagimit ndërkombëtar për krizën e emigrantëve që Perëndimi fajëson ish-vendin sovjetik.

Vendet perëndimore akuzojnë Bjellorusinë se ka krijuar një fluks emigrantësh në kufirin e saj me Poloninë, anëtare të BE-së, duke lejuar mijëra njerëz të hyjnë dhe duke i inkurajuar ata të kalojnë në Bashkimin Evropian si një formë hakmarrjeje ndaj sanksioneve të BE-së.

Ministria e Jashtme e Bjellorusisë tha në një deklaratë se ambasada e saj në Londër u sulmua nga të dyshuar që sugjeronte se i përkisnin një "grupi radikal emigrantësh". Ai tha se ata dëmtuan fasadën e ndërtesës dhe "sulmuan fizikisht" diplomatët që mbërritën në vendngjarje.

Një nga diplomatët u dërgua në spital me një hundë të thyer, një tronditje të lehtë dhe një dhëmb të humbur, tha ministria.  Disa nga sulmuesit u arrestuan nga policia e Londrës teksa u përpoqën të largoheshin nga vendi i ngjarjes në këmbë. 

Sulmi "demostron në mënyrë elokuente fytyrën dhe metodat e vërteta të fanatikëve, të cilët një numër vendesh të Perëndimit kolektiv po përpiqen me këmbëngulje t'i kalojnë si protestues paqësorë", thuhet në deklaratë.

Ministria tha se kishte thirrur në detyrë të ngarkuarin me punë të Britanisë dhe kishte shprehur "protestën e saj të fortë" për incidentin.

Tensionet mes Bjellorusisë dhe Perëndimit kanë qenë të larta muajt e fundit, me liderët perëndimorë që fajësojnë regjimin e presidentit Alexander Lukashenko për krizën e emigrantëve. Bjellorusia, e qeverisur nga Lukashenko që nga viti 1994, i ka hedhur poshtë akuzat.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Osmani mirëpret thirrjen e ShBA-së ndaj Serbisë për të tërhequr trupat ushtarake rrotull kufirit

Osmani mirëpret thirrjen e ShBA-së ndaj Serbisë për të tërhequr trupat ushtarake rrotull kufirit