BBC përballet me një hetim penal për pretendimet se fshehu dokumente të Princeshës Diana të lidhura me skandalin e Bashirit

BBC përballet me një hetim penal për pretendimet se fshehu dokumente të Princeshës Diana të lidhura me skandalin e Bashirit

Gazetarin britanik, Martin Bashir dhe Princeshë Diana

BBC mund të përballet me një hetim penal mbi pretendimet se fshehu dokumente të lidhura me gazetarin britanik, Martin Bashir. Në një ndërhyrje të jashtëzakonshme, Zyra e Komisionerit të Informacionit (ICO) mbrëmë (16 Dhjetor) tha se ekipi i saj i hetimeve penale po shqyrton një ankesë se BBC ka shkelur Aktin e Lirisë së Informacionit 2000 (FOIA).

Nëse Korporata ndiqet penalisht me sukses, ajo do të përballet me një gjobë të pakufizuar. Zhvillimi vjen një javë pasi The Mail on Sunday zbuloi se një gjykatës ka urdhëruar BBC-në të dorëzojë një sasi prej mijëra email-esh e cila mund të zbulojë një mbulim të vazhdueshëm të asaj që drejtuesit dinin për mashtrimin që përdori Bashir për të siguruar intervistën e tij në Panorama në 1995.

Deklarata e ICO-së është një goditje tjetër për shpresat e BBC-së për të vënë një vijë nën skandalin e saj më të madh.

Bashir e mori ekspozimin e tij historik në të cilin Diana tha në mënyrë të famshme “Ishim tre prej nesh në këtë martesë”, duke iu referuar zonjës së atëhershme të Charles, Camilla duke rrotulluar një rrjetë të përpunuar mashtrimi.

Ai gënjeu se ora e Princit William ishte përgjuar për të regjistruar bisedat e saj dhe më pas i kishin falsifikuar deklaratat bankare për të tërhequr princeshën e cenueshme në besimin e tij.

Në tetor 2020, pas një kërkese për Lirinë e Informacionit, BBC i dërgoi gazetarit Andy Webb një dosje me memorandume dhe procesverbale prej 67 faqesh nga viti 1995 dhe 1996, të cilat detajonin hetimin e saj të brendshëm mbi metodat e Bashirit.

Transmetuesi, megjithatë, mbajti një sërë dokumentesh inkriminuese sepse tha se Bashir ishte "seriozisht i sëmurë"; dhe nuk ishte në gjendje të 'diskutonte këtë çështje me të'.

Por emailet dolën më vonë nga shefat në atë kohë duke qenë në kontakt të rregullt me ​​ish-raporterin e tyre.

Ndërsa BBC i fshehu dokumentet e dëmshme Webb, ajo bëri publike një memo që bënte një pretendim të rremë dhe shumë shpifës se Earl Spencer, vëllai i Dianës, kishte bashkëpunuar me Bashirin. Pretendimi është mohuar prerazi nga Earl.

Në një ankesë drejtuar ICO-së, Webb pretendoi se BBC kishte shkelur seksionin 77 të FOIA, i cili e bën atë një vepër penale nëse një individ 'ndryshon, deformon, bllokon, fshin, shkatërron ose fsheh' informacion për të ndaluar zbulimin e tij nga një autoritet publik. Në një goditje të madhe për BBC-në, ICO mbrëmë konfirmoi se po shqyrtonte kundërshtimin e zotit Webb.

Një zëdhënës tha: "Çështja e zotit Webb i është referuar grupit të hetimit penal, i cili po shqyrton materialin e ofruar.'

Webb tha: "Unë kam dyshuar prej kohësh se ajo që ka bërë BBC është më shumë se një tradhti besimi. Tani mund të mësojmë nëse kjo është e vërtetë."

Ish-shefi i ITN, Profesor Stewart Purvis, më parë nga Ofcom, tha: "Është më e pazakonta - ndoshta e paprecedentë - që BBC të jetë objekt i një hetimi të tillë".

Korporata tha se 'të gjithë dokumentacionin përkatës' në posedim të tij iu kalua një hetimi për skandalin e Bashirit të udhëhequr nga ish-gjyqtari i Gjykatës së Lartë Lord Dyson, i cili publikoi një raport të mallkuar në vitin 2021.

Një zëdhënës tha: "Ne i hedhim poshtë plotësisht këto akuza, duke përfshirë çdo sugjerim që BBC ka vepruar në mënyrë të paligjshme. Ne i kemi thënë vazhdimisht z. Webb se problemet e rëndësishme shëndetësore të Martin Bashir na penguan të zbulonim dokumentacionin në vitin 2020, pasi nuk ishim në gjendje ta konsultonim atë për çështjet thelbësore, raporton DailyMail.

MSH zbuloi fundjavën e kaluar se si një gjyqtar kryesor kishte vënë në dyshim ndershmërinë e BBC-së pasi ajo luftoi një fushatë dyvjeçare për të mbajtur të fshehura mijëra emaile, të dërguara nga menaxherët e BBC-së midis shtatorit dhe nëntorit 2020. Transmetuesi tha se pranon 'janë bërë gabime' dhe se po shqyrton vendimin.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë