Begaj dhe homologu nga Estonia ndjekin një stërvitje për sigurinë kibernetike

Begaj dhe homologu nga Estonia ndjekin një stërvitje për sigurinë kibernetike

Presidenti Bajram Begaj së bashku me Presidentin e Estonisë, Alar Karis, i cili ndodhet në një vizitë zyrtare në vendin tonë, ndoqën nga afër një stërvitje për sigurinë kibernetike.

Kjo stërvitje tregon për angazhimin e Shqipërisë për të forcuar kapacitetet dhe aftësitë kibernetike. Në këtë drejtim, Bashkimi Evropian ka dhënë një kontribut tejet të rëndësishëm në ndërtimin dhe forcimin e këtyre kapaciteteve.

Projekti i prezantuar në Europe House synon të kontribuojë në përmirësimin e qëndrueshmërinë kibernetike të Shqipërisë, Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut, sipas standardeve më të mira evropiane.

Kjo sërvitje u nga Akademia e Qeverisjes Elektronike estoneze dhe Cybexer Technologies.  Aktiviteti u realizua në kuadër të projektit "Reagimi i Shpejtë i Sigurisë Kibernetike për Shqipërinë, Malin e Zi dhe Maqedoninë e Veriut” financuar nga Bashkimi Evropian.

 Ky prezantim shënoi edhe etapën e fundit të vizitës shtetërore të Presidentit të Estonisë në vendin tonë.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

 ‘Çmenden’ tifozët kuqezi, ja si festohet goli i Bajramit në Fan Zone

‘Çmenden’ tifozët kuqezi, ja si festohet goli i Bajramit në Fan Zone