Berisha - Çabot: Reformat, çelës suksesi

Berisha -  Çabot: Reformat, çelës suksesi
TIRANË - Kryeministri Berisha zhvilloi sot pasdite, një takim me kongresmenin amerikan Stive Çabot, i cili është njëkohësisht dhe kryetar i nën/Komitetit për Marrëdhëniet me Jashtë për Lindjen e Mesme dhe Azinë Jugore, në Kongresin Amerikan. Kongresmeni Chabot shoqërohej në këtë takim edhe nga ambasadori i SHBA-ve në vendin tonë, zoti Aleksandër Arvizu.
Kryeministri Berisha i shprehu kongresmenit Çabot, mirënjohjen e të gjithë shqiptarëve për mbështetjen dhe kontributin vendimtar të SHBA-ve, në çlirimin e Kosovës nga okupimi i regjimit të Milloshevicit dhe pavarësimit të saj, por edhe në realizimin e arritjes më të madhe historike të Shqipërisë, pas pavarësisë së saj, anëtarësimit në NATO.
Kongresmeni Chabot e falenderoi kryeministrin Berisha për pritjen e ngrohtë dhe miqësore dhe e siguroi atë, se SHBA-të vlerësojnë lart marrëdhëniet me Shqipërinë dhe se u janë mirënjohës shqiptarëve për mbështetjen që ata i kanë dhënë dhe vazhdojnë ti japin SHBA-ve dhe NATO-s, në misionet ndërkombëtare, në luftën kundër terrorizmit dhe në shërbim të paqes, si në Afganistan dhe më gjerë.
Kryeministri Berisha vlerësoi kontributin e rëndësishëm që SHBA-të kanë dhënë në Shqipëri, përmes programit të “Sfidës së Mijëvjecarit” në sektorë të rëndësishëm nëpërmjet projekteve për dixhitalizimin e procedurave dhe luftës kundër korrupsionit, si realizimi i prokurimeve elektronike, regjistrimi elektronik i biznesit, taksat elektronike, etj.
Me tej, kryeministri Berisha e njohu kongresmenin Chabot me reformat e thella dhe te gjithanshme të realizuara në Shqipëri.
“Këto dhe të tjera reforma- u shpreh Kryeministri Berisha - bënë të mundur marrëveshjen e stabilizim asociimit me BE dhe heqjen e vizave për qytetart shqiptarë si dhe mundësojnë sot, ecjen përpara të vendit me vendosmëri, për realizimin e projektit më madhor të shqiptarëve për këtë shekull, anëtarësimin në BE.”
Kongresmeni Chabot i shprehu kryeministrit Berisha përgëzimet më të sinqerta për të gjithë këto rezultate dhe vlerësimin e tij më të lartë për politikat e suksesshme financiare të qeverisë shqiptare, në veçanti vendosjen e taksës së sheshtë 10 % dhe krijimin e klimës më të përshtatshme për biznes dhe investime.

(aq/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

Turizmi në lulëzim, Rama: Vizitorët në shkurt janë rritur 54% krahasuar me 1 vit më parë! Mbi 686 mijë turistë të huaj vizituan Shqipërinë në dy muajt e parë të 2023

Turizmi në lulëzim, Rama: Vizitorët në shkurt janë rritur 54% krahasuar me 1 vit më parë! Mbi 686 mijë turistë të huaj vizituan Shqipërinë në dy muajt e parë të 2023