Berisha e Meta, një dosje më pak!

Berisha e Meta, një dosje më pak!

Ilir Meta dhe Sali Berisha

Gjykata e Apelit Anti Korrupsion la në fuqi vendimin e SPAK për mosfillim të hetimeve ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha dhe Ilir Metës, denoncuar si ish-ministër ekonomie për privatizimin Armos.

Dosja ishte dorëzuar në SPAK nga avokati Idajet Beqiri, i cili kërkoi hetime me shpjegimin se  kompania e hidrokarbureve iu shit Rezart Taçit, edhe ky i akuzuar  se ngriti një skemë pastrimi parash të politikanëve.

Denoncimi u dorëzua në SPAK në prill të vitit 2013 dhe ishin të akuzuar 16 persona, midis tyre jo vetëm ish-kryeministri, por edhe ish-ministra.

Mosfillimi i hetimeve për funksionarët u aprovua gjyqësisht nga gjyqtarja Daniela Shirka edhe ndaj dhëndrit të ish-kryeministrit, Jamarbër Malltezit, si dhe për ish-ministrat Genc Ruli, Ridvan Bode, Florian Mima  .

Ky vendim është i formës së prerë dhe për politikanët dhe ish-zyrtarët do të thotë një dosje më pak në SPAK. TCH

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku