Berisha mbyll vizitën në Francë
takon Fillon: Opozita ktheu kurs
Berisha: Kryeministër derisa
të më thonë lamtumirë

Berisha mbyll vizitën në Francë<br />takon Fillon: Opozita ktheu kurs<br />Berisha: Kryeministër derisa<br />të më thonë lamtumirë
PARIS – Në ditën e fundit të vizitës në Francë, kryeministri Berisha ështe pritur nga homologu i tij francez, Francois Fillon.
Sipas njofitmit të zyrës së shtypit të kryeministrisë, kreu i qeverisë franceze i cilësoi marrëdhëniet politike mes të dy vendeve si shumë të mira, ndërsa shprehu interes për fushat e bashkëpunimit me interes dypalësh.
Kryeministri shqiptar edhe në takimin me kryeministrin francez është ndalur te bojkoti dy vjeçar i opozitës.
“Pas dy vjet bllokimi të jetës politike, i cili dëmtoi interesat e vendit, opozita pranoi ofertat politike të bëra nga mazhoranca gjatë dy viteve dhe tashme situata politike dhe jeta parlamentare janë normalizuar dhe një sërë reformash me rëndësi për procesin e integrimit europian, përfshirë atë zgjedhore dhe miratimin e ligjeve me shumicë të cilësuar, kanë filluar të zbatohen”, deklaroi Berisha.
Të dy kryeministrat u ndalën tek energjia e rinovueshme, projektet për transportin publik në Tirane, modernizimi i administratës publike, projektet në bujqësi dhe pastrimi i ujërave si fusha me interes për investime apo ku Franca mund të ofroje ekspertizë dhe asistencë.
Kryeministri Berisha renditi disa histori suksesi të investimeve madhore franceze si kompanitë Sagem në prodhimin e dokumenteve biometrike të identitetit, Eurocopter, Societe General, Credit Agricole dhe së fundmi Carrefour, që janë shembull për investime të mëtejshme.

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Von der Leyen: Kina po shfrytëzon dobësinë ekonomike të Rusisë

Von der Leyen: Kina po shfrytëzon dobësinë ekonomike të Rusisë