Berisha 'non grata', anëtari i ri i Kryesisë së PD: Mund të merret vendimi për të mos e cilësuar pjesë të grupit parlamentar, por s'mund ta ndalojmë të vijë në Parlament

Berisha 'non grata', anëtari i ri i Kryesisë së PD: Mund të merret vendimi për të mos e cilësuar pjesë të grupit parlamentar, por s'mund ta ndalojmë të vijë në Parlament

Sali Berisha

Ish-kryeminsitri Sali Berisha mund të përjashtohet nga grupi parlamentar i PD-së. Kështu u shpreh anëtari i ri i Kryesisë së PD, Fitim Zekthi, i cili, ndërsa foli për çështjen e shpalljes 'non grata' të Berishës dhe kërkesës së SHBA që ai të mos futet në parlament, tha në një intervistë televizive se PD nuk mund ta ndalojë atë për përfaqësojë elektoratin që e ka zgjedhur, por mundet që ta konsiderohet një vendim për të mos ta cilësuar atë pjesë të grupit parlamentar të djathtë.

“Zoti Berisha ka thënë vetë që do të jetë në parlament. Kjo nuk ka diskutim. PD nuk mund ta ndalojë futjen e Berishës në parlament pasi ai është një deputet i zgjedhur nga shqiptarët. Aman Partia Demokratike mund të marrë në konsideratë një vendim të saj për të mos e cilësuar atë pjesë të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, pra ky është diskutimi. Ky është gjykimi im. Mesa di unë PD e ka pasur një qëndrim në lidhje me këtë çështje. Qëndrimi është ky. Zoti Berisha është trashëgimia historike e Partisë Demokratike. Është në një farë mënyrë ndërgjegjja jonë 30-vjeçare. Arritjet e PD janë nën shenjën e këtij njeriu. Ky njeri ka një vend të padiskutueshëm në Partinë Demokratike dhe shtetit shqiptar. PD respekton statutin dhe për përjashtimin e njerëzve. PD nuk mund ta përjashtojë nëse nuk shkelet një nga këto klauzola”, u shpreh Zekthi.

Pas ultimatumit të SHBA që Berisha të mos jetë pjesë e parlamentit të ri, në PD duket se janë shtuar zërat për distancimin e partisë nga ish-lideri i saj.

Shkaktoi jo pak debat në PD deklarata e sekretares së re të PD për ish të përndjekurit polikë, Jonila Godole, e cila u shpreh hapur për distancim nga PD. Habi bëri edhe fakti që lajmi u publikua nga portali i familjes Berisha dhe "Rilindja Demokratike" duke shkaktuar një furtunë mes demokratëve. Pas reagimit të fortë dhe urdhrave të marrë "RD" zhduku lajmin dhe bëri autokritikë duke u justifikuar me fjalën e lirë. E gjithë kjo situatë bëri që Alfred Rushaj, i zgjedhur si kreu i grupit parlamentar të PD, të vendos 'rregull' për të gjithë demokratët që të mos japin më prononcime pa u koordinuar më parë me linjën politike të partisë. 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • ZHURDULL DEBIL REXHEP LEKA [ KEPI ]: 04/09/2021 07:19

  O Fitim Zekthi o derdimen ju të gjith antarët e partis antikombëtare pd jeni njerëz pa përgjegjsi e njërëz IDJOT.Po se kuptoni ju që populli sju voton se jeni shum të pa besushëm e shum të ndyr. Ju po nuk ndryshuat sjelldhjen lidershipin nuk vini kur në pushtet o Zekth inferjori.

  Përgjigju
 • Iris: 03/09/2021 23:21

  Berisha eshte kthyer per PD,si Trumpi per GOP.Qe te dyja jane pengje te ketyre dy figurave groteske,por te rrezikshme dhe bazez elektorale qe i votoi, i perkrah dhe ndan me ta te njejtat mendesi.Veshtire se do te shpetojne prej hijes se tyre ndonjehere.

  Përgjigju
 • qytetari: 03/09/2021 22:22

  Skeme .. Kujtoni se po ja fusni usa.. Diletante

  Përgjigju
 • Shaban: 03/09/2021 20:30

  E ndalon ligji mor karafil jo ti dhe ju.

  Përgjigju
 • Zallot Rexhep Bule Leka [ kepi ]: 03/09/2021 20:24

  O Zekthi po kur u bëre dhe ti politikan mos ngelt njeri në ktë planet pa u bër politikan. O e mjera Shqipëri me Zektha në pëqi. E kto lloi njerzish po çkombtarizoin Shqiprin. Turp i madh që spo del njeri që ta mbledhi ktë martire Shqipri. Do Zoti Shqiprin e bekon se mjaft po pagon.

  Përgjigju
  • arseni: 04/09/2021 06:58

   Kuptohet se secili ka mendimin dhe interesat e tij. Por duhet qartesuar se edhe Berisha si Trampi, Bideni, Merkeli ose dhe Enveri ka marre votat qe e vlersojne ate si te afte per ne parlament dhe meqe eshte dakortesuar qe te kete votime le te ndjekim rregullat e bashkejetese jo luftes me kundershtaret, sidomos ata politik, Persa i perket vlersimit te SHBA, Australis, Kanadase, Kines apo Rusise dhe Serbise mire eshte te mos e fusim menjehere pa u konsoliduar si praktike, e cila ne shume pak vende demokratike ose jodemokratike eshte futur.

 • Sondazhi i ditës:

  A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

Kuleba: Ne kemi nevojë për raketa dhe gjeneratorë

Kuleba: Ne kemi nevojë për raketa dhe gjeneratorë