Betohet sekretari i ri amerikan i shtetit Mike Pompeo

Mike Pompeo dhe Donald Trump në ceremoninë e betimit

Sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo bëri betimin sot si sekretari i ri Departamentit Amerikan të Shtetit. Pompeo u betua para presidentit Trump duke marrë zyrtarisht detyrën  pas shkarkimit të paraardhësit të tij të mëparshëm  Rex Tillerson, i cili pati kontradikta me presidentin Trump dhe qëndrime të ndryshme në politikën e jashtme.

Pompeo u votua ne Senat vetëm me votat e republikanëve, pasi demokratët e cilësuan Pompeo-n të papërshtatshëm për shkak të pikëpamje të tij të ashpra në politikën e jashtme amerikane.

Pompeo do të luajë një rol të rëndësishëm në negociatat midis Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Veriut si dhe do të ndikojë ndjeshëm në vendimet e ardhme të administron së ardhshme.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Situata politike në Shqipëri, analisti nga Kosova për Report Tv: Përplasja Berisha-Basha, jashtë vlerave të demokracisë