Biden flet me Johnson për situatën në Afganistan, bien dakord të mbajnë takimin e G7

1629265525_BVHYZT4EGVPKTPLMKHQXYOPG5A.jpg

Presidenti i SHBA Joe Biden ka folur me kryeministrin britanik Boris Johnson për situatën në Afganistan. Të dy ranë dakord të zhvillojnë një takim virtual të udhëheqësve të G7 javën e ardhshme për të diskutuar një strategji dhe qasje të përbashkët.

Të dy udhëheqësit "diskutuan nevojën për një koordinim të ngushtë të vazhdueshëm midis aleatëve dhe partnerëve demokratikë në politikën e Afganistanit në vazhdim, duke përfshirë mënyrat se si komuniteti global mund të sigurojë ndihmë dhe mbështetje të mëtejshme humanitare për refugjatët dhe afganët që do evakuohen", tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

Shtëpia e Bardhë tha se gjatë bisedës të së hënës udhëheqësit Biden dhe Johnson “vlerësuan trimërinë dhe profesionalizmin e personelit të tyre ushtarak dhe civil” të cilët po punojnë për të evakuuar qytetarët dhe aleatët e vendeve të tyre nga Afganistani. Vendimi i Presidentit amerikan Joe Biden, për t'iu përmbajtur marrëveshjes së tërheqjes së trupave ka ngjallur kritika të gjera në vend dhe midis aleatëve amerikanë.


Lajmi kryesor:

Afganistan/ Talebanët harrojnë thirrjet për paqe, vrasin 2 persona në Jalalabad, godasin njerëzit me kamxhik! SHBA: S'mund të sigurojmë kalim të sigurt në aeroport


  • Sondazhi i ditës:

    Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Çfarë është kultura?