Biden i del në mbrojtje Tajvanit: SHBA do të reagojë nëse Kina sulmon! Ata e dinë se ne jemi ushtria më e fuqishme në historinë e botës

Presidenti i SHBA, Joe Biden

Presidenti i SHBA, Joe Biden ka deklaruar se Amerika do të mbrojë Tajvanin nëse Kina sulmon, një largim ky i dukshëm nga një pozicion i gjatë i politikës së jashtme të SHBA.

Shtetet e Bashkuara kanë një ligj që i kërkon të ndihmojë Tajvanin të mbrohet.

Megjithatë, pavarësisht deklaratës, mbetet e paqartë se çfarë veprimesh do të marrë SHBA konkretisht nëse Kina sulmon Tajvanin.

I pyetur në një konferencë për shtyp nëse SHBA do të mbrojë Tajvanin në rast të një sulmi, Biden u përgjigj: "Po dhe po. Nuk kam asnjë shqetësim se ata do të jenë më të fuqishëm, sepse Kina, Rusia dhe pjesa tjetër e botës e dinë se ne jemi ushtria më e fuqishme në historinë e botës".

Kina ende nuk i është përgjigjur komenteve të Biden. Por para deklaratave të Biden, ambasadori i Kinës në OKB Zhang Jun akuzoi SHBA-në për "marrje të veprimeve të rrezikshme, duke e çuar situatën në ngushticën e Tajvanit në një drejtim të rrezikshëm".

J.SH./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

Moti i keq në Durrës, trageti drejt Barit 3 orë me vonës, një tjetër nuk niset për arsye sigurie, situata e njëjtë edhe në fundjavë