Biden krahason Putin me Hitlerin: Do të veprojmë si në Normandi

Biden krahason Putin me Hitlerin: Do të veprojmë si në Normandi

Joe Biden

Gjatë fjalimit të tij në Normandi, në ceremoninë e përkujtimit të 80 vjetorit të trupave aleate, presidenti amerikan Joe Biden e krahasoi liderin rus, Vladimir Putinin me Adolf Hitlerin.

Sipas kreut të Shtëpisë së Bardhë, veteranët amerikanë të Luftës së Dytë Botërore do të kishin dashur që Shtetet e Bashkuara të ndalonin agresionin e liderit të Kremlinit.

“Falë guximit të ushtarëve që zbarkuan në Normandi, lufta ndryshoi. Ata kundërshtuan agresionin e Hitlerit. A ka dikush që dyshon se ata do të kishin dashur që Amerika të kundërshtonte Putinin sot në Evropë?”, deklaroi presidenti amerikan.

Më herët, Presidenti amerikan Joe Biden i kërkoi falje homologut Ukrainas Volodymyr Zelensky për vonesën në miratimin e paketës së re të ndihmave ushtarake, e cila u bllokua për muaj me radhë nga republikanët në Kongres.

Apologjia e Biden erdhi gjatë një takimi të përbashkët me Zelenskin ditën e premte. Kreu i Shtëpisë së Bardhë vlerësoi ukrainasit që siç tha po luftojnë në mënyrë të jashtëzakonshme, dhe u zotua se nuk do t’i lëne vetëm në betejën kundër agresionit rus.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Rudina Hajdari rigjenë dashurinë, publikon foto me partnerin e ri 2 vite pas divorcit: E bekuar

Rudina Hajdari rigjenë dashurinë, publikon foto me partnerin e ri 2 vite pas divorcit: E bekuar