Biden kritikon politikat e Trump ndaj Kosovës dhe Serbisë: Shqipërinë do ta ndihmojmë për integrimin në BE

Donald Trump, Joe Biden

Kandidati për president i SHBA-ve Joe Biden ka lëshuar një deklarate përmes së cilës u drejtohet shqiptarëve. Mes tjerash Biden dhe kandidatja për nënpresidente Kamala Harris deklarojnë se pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme. Sipas tyre Trump ka bërë politika të pabalancuara mes Kosovës dhe Serbisë.

Përsa i përket Shqipërisë, ata thonë se do ta mbështesin për integrimin në Bashkimin Europian.

Gazetari shqiptar në Zvicër, Enver Robelli, shkruan në rrjetet sociale se në deklaratën e kandidatit Joe Biden dhe për kandidates për nën-presidente Kamala Harris, thuhet se:

- Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme dhe në përputhje me të drejtën ndërkombëtare

- Biden deklarohet si mbrojtës i integritetit territorial të Kosovës dhe insiston që marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë të përfshijë njohjen e ndërsjellë

- Joe Biden ka përkrahur ndërhyrjen e NATO-s për çlirimin e Kosovës me 1999

- Biden kritikon politikën e "pabalancuar" të Trumpit ndaj Kosovës dhe Serbisë, me fjalë të tjera Biden kundërshton qëndrimet e ashpra e arrogante të ekipit të Trumpit ndaj Kosovës.

- Natyrisht Biden thekson se do të përkrahë Shqipërinë dhe integrimin e saj në BE

- Në pikën e parë të deklaratës Biden citon Veton Surroin: "Ai ka qenë njeriu të cilit i kemi telefonuar në Ëashington edhe në fillim të viteve 90-të..."

D.P./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që Kuvendi të presë opinionin e Venecias përpara se të rivotojë Kodin Zgjedhor?

Komento

Komente

 • Iris: 19/10/2020 00:49

  Ajo kasolle ka mbledhur shume shqipo o Shukri!

  Përgjigju
 • Shukriu: 18/10/2020 21:23

  Sa te kena komandanin e legjonit te batalionit te aqif kapertonit , ne nuk na gje gjo jena si ne prralla !!! Horror . Ps: Kur komento shqipetari zgjedhjet ne usa mere me long se mishi ka maru . Zgjyre pervete flasin per kasollen e tjetrit...

  Përgjigju
 • O shqipe: 18/10/2020 14:12

  Shqipe të Amerikës kujdes se ekstremisti i bardh Trump nuk na do,i pelqen rraca sllave prandaj me mend ne kok kur te votoni,Kosovën na e shpetoj Bill Klinton prandaj votoni me mend ne koke!!!

  Përgjigju
  • Staplerfahrer: 18/10/2020 14:36

   Ene t bardh Jena mor daj,,,, tani Gabel Ja gjithanej

 • Qorrave: 18/10/2020 11:37

  Kete artikull bejne mire ta lexojne me kujdes votuesit e kllounit portokalli me grua sllave. Kush voton Trumpin voton kunder interesave shqiptare. Eshte kaq e thjeshte.

  Përgjigju
  • Tirona: 18/10/2020 14:15

   Fushate elektorale per votat e Shqiptareve. Politika e Jashtme qe ndjek SHBA ndaj Shqiperise dhe Kosoves nuk ndryshon sa here ndrohen qe presidentet ne SHBA, ajo mbetet e njejte.×

Lajmi i fundit

John

Meta pa maskë me ambasadoren e Francës, s'ndal propagandën kundër integrimit: Shqipëria larg përmbushjes së kushteve për zhvillimin e Konferencës Ndërqeveritare