Biden letër shqiptarëve: Shekulli 21, do jetë Shekull Amerikan

Foto ilustruese

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden i është drejtuar me një letër kreut të shoqatës “Miqtë e Amerikës” me rastin e “Ditës së Falënderimeve, edhe pse në shumicën e mediave është raportuar se Letra i është drejtuar Shoqatës vetë zoti Rexhepi, me anë të një postimi në Facebook sqaron se letra është personale.

“Miq mendoj që është i nevojshëm një sqarim i vogël, letra që më ka ardhur nga Presidenti  i zgjedhur  Biden dhe letrat e shumta nga senatorët e Kongresistët janë të adresuara në emrin tim për veprimet individuale e jo në cilësinë e kryetarit të shoqatës siç e kanë transmetuar shumë media” tha Rexhepi.

 Në letrën e dërguar Biden thekson se presidenti i ri amerikan është i bindur se të gjithë së bashku do ja dalin.

“Në fakt, unë kurrë nuk kam qenë më optimist për të ardhmen e Amerikës sesa jam tani. Unë besoj se Shekulli 21 do të jetë një Shekull Amerikan. Ne do të ndërtojmë një ekonomi që udhëheq botën. Ne do ta udhëheqim botën me fuqinë e shembullit tonë – jo me shembullin e fuqisë sonë.”, thuhet në letrën e Bidenit.

Kryetari Rexhepi ka thënë se ka marrë më shumë se 50 letra nga kongresistë e senator amerikanë në “Ditën e Falënderimeve”.

Letra e plotë e Joe Biden:

Agim,

Falënderimi është një kohë e veçantë për Amerikën. Një kohë për të reflektuar mbi atë që ka sjellë viti dhe për të menduar për atë që pritet përpara.

Besimi, guximi, sakrifica, shërbimi ndaj vendit, shërbimi ndaj njëri-tjetrit dhe mirënjohja edhe përpara vuajtjeve, kanë qenë prej kohësh pjesë e asaj që do të thotë falënderimet në Amerikë.

Në fakt, unë kurrë nuk kam qenë më optimist për të ardhmen e Amerikës sesa jam tani.

Unë besoj se shekulli 21 do të jetë një Shekull Amerikan.

Ne do të ndërtojmë një ekonomi që udhëheq botën.

Ne do ta udhëheqim botën me fuqinë e shembullit tonë – jo me shembullin e fuqisë sonë.

Ne do të udhëheqim botën për klimën dhe do të shpëtojmë planetin.

Ne do të gjejmë shërimin për kancerin, alzheimerin dhe diabetin.

Nga familja Biden tek e juaja, kudo dhe sido që të jeni duke festuar, ne ju urojmë një Falenderim të Gëzuar.

Zoti ju bekoftë.

Email i derguar nga Joe Biden

S.M./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  10 vjet më pas, a është bërë drejtësi për 21 janarin?

Komento

Komente

 • Alb: 27/11/2020 21:22

  Nje gja ashte sigure lufte ka me pas gjithmon diku ne bote.

  Përgjigju
 • Vicidoli: 27/11/2020 16:25

  Bota asht na e mire vec me Birishen

  Përgjigju
 • Artur: 27/11/2020 13:49

  Kush nuk beson, le të kujtohet pas 4 viteve se sa ndryshe dhe sa më e mirë do të jetë bota me Presidentin Biden.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

10 vite nga rënia e 4 protestuesve më 21 janar, Qefalia: Kam besim se drejtësia e re do jap verdiktin e duhur