Biden vaksinohet kundër Covid-19

Biden vaksinohet kundër Covid-19

Presidenti i SHBA-së Joe Biden është vaksinuar përsëri kundër Covid-19 të shtunën, si dhe ka bërë vaksinën vjetore kundër gripit.

Autoritetet shëndetësore amerikane rekomandojnë që të gjithë amerikanët mbi moshën 60 vjeç të vaksinohen kundër Covid.

Javën e kaluar ata miratuan gjithashtu një vaksinë të re kundër Covid-19 nga kompanitë Pfizer dhe Moderna, e cila synon variantet e koronavirusit që po qarkullojnë aktualisht, raporton agjencia e lajmeve amerikane Associated Press.

Numri i shtrimeve në spital të lidhur me Covid-19 është rritur javët e fundit në SHBA, por suksesi i fushatës së re të vaksinimit ende mbetet i paqartë, pasi vetëm 17% e popullsisë amerikane është vaksinuar me dozë përforcuese.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)