Bien infektimet me COVID, në 24 orët e fundit 549 raste të reja! Në spital marrin trajtim 23 pacientë

Bien infektimet me COVID, në 24 orët e fundit 549 raste të reja! Në spital marrin trajtim 23 pacientë

Foto ilustruese

TIRANË- Në 24 orët e fundit rastet e reja me koronavirus kanë pësuar një ulje të ndjeshme. Si rezultat i 1424 testimeve janë identifikuar 549 qytetarë të infektuar me COVID-19, ndërkohë një ditë më parë ishin 617 infektime. Fatkeqësisht vetëm një një qytetare nga Tirana, 76 vjeçe, nuk ka mundur t’i mbijetojë infektimit me virusin.

Ministria e Shëndetësisë njofton se rastet e reja janë identifikuar në këto bashki:

279 në Tiranë, 59 në Fier, 26 në Durrës, 18 në Vlorë, 17 në Patos, nga 14 qytetarë në Vorë, Lushnje, nga 13 qytetarë në Sarandë, Berat, 11 në Kamëz, 10 në Shkodër, nga 9 qytetarë në Kavajë, Gjirokastër, 7 në Lezhë, nga 6 qytetarë në Krujë, Divjakë, Himarë, 5 në Kurbin, nga 4 qytetarë në Rrogozhinë, Përmet, nga 3 qytetarë në Shijak, Dimal, Gramsh, nga 2 qytetarë në Roskovec, Mallakastër, Poliçan, nga 1 qytetar në Fushë Arrëz, Selenicë, Tepelenë, Kolonjë.   

Në të gjithë vendin janë 3,936 qytetarë aktivë me COVID-19. Në spitalin COVID3 po marrin trajtim 23 pacientë. Në 24 orë janë shëruar 297 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 275,252 që nga fillimi i epidemisë.

Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga COVI-D19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anti-COVID, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Statistika (3 Korrik 2022) 
Raste të reja ditore         549
Të shëruar në 24 orë      297
Të shtruar në spitale       23
Humbje jete në 24 orë    1
Testime ditore                 1424

Testime totale              1,854,161
Raste pozitive              282,690
Raste të shëruara        275,252
Raste Aktive                 3,936
Humbje jete                  3,502

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve: 

Tiranë                 2,618
Fier                     340
Vlorë                   223
Durrës                 187
Lezhë                  111
Gjirokastër          108
Shkodër              107
Berat                    92
Elbasan                77
Korçë                    44
Dibër                     23
Kukës                    6

lajm ne perditesim...

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

7 gjyqtarët që ‘përvëluan’ Berishën duke rihapur e dosjen e Gërdecit, rrëzuan Mediun dhe mbështetën SPAK, rol kyç Saida Dollani, Vitore Tusha e Elsa Toska

7 gjyqtarët që ‘përvëluan’ Berishën duke rihapur e dosjen e Gërdecit, rrëzuan Mediun dhe mbështetën SPAK, rol kyç Saida Dollani, Vitore Tusha e Elsa Toska