Bilanc dramatik Covid/ Spanja regjistron 130 viktima nga infeksioni

Autoritetet në Spanjë njoftuan se gjatë 24 orëve të kaluara u regjistruan rreth 11 300 raste të reja infeksioni.

Gjithashtu, sipas Worldometers ka patur edhe 130 viktima nga koronavirusi.

Sipas autoriteteve shëndetësore, numri i përgjithshëm i rasteve të identifikuar me Covid është rritur në 693 556 kurse totali i personave që kanë humbur jetën që prej fillimit të pandemisë ka shkuar në 31 034

Madridi zyrtar ka kërkuar një takim të jashtëzakonshëm me kryeministrin spanjoll Pedro Sanchez dhe grupin e ekspertëve antiCovid për të kërkuar mbështetje urgjente ushtarake për të kryer - ndër të tjera - mbi gjysmë milioni teste dhe dezinfektimin e 37 zona që po iu nënshtrohen kufizimeve në lëvizshmëri dhe aktivitet, për shkak të incidencës së lartë të infeksioneve.

Madridi do të kërkojë gjithashtu 222 trupa, përfshirë policët dhe civilë të cilëve do tju besohet detyra e verifikimit të karantinave dhe ndoshta detyra e zbatimit të sanksioneve si dhe 300 mjekë shtesë në sistemin shëndetësor të Madridit.


Lajmi kryesor:

Italia regjistron 23 vdekje dhe 1786 raste të reja Covid! Bota në pragun e 32 milionë të prekurve... Mbi 13 mijë pozitivë në 24 orë në Francë


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    COVID-19, a mendoni se rrezikojmë të mbyllemi sërish?×

Lajmi i fundit

John

Vrasja e gazetarit/ Djali i Remzi Hoxhës: U vra se zbuloi informacione për zhdukjen e babait tim