Bisedimet për paqen me Moskën, Kievin kërkon sërish mbështetjen e Kinës

Bisedimet për paqen me Moskën, Kievin kërkon sërish mbështetjen e Kinës

Wang Yi

Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi, foli në telefon me homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba. Telefonata u bë dje, por u bë e ditur vetëm sot.

Pekini tha se Kievi kishte kërkuar që të zhvillohej telefomata dhe se kishte përsëritur nevojën për bisedime për t'i dhënë fund armiqësive.

Kontakti i fundit në nivelin e ministrave të jashtëm midis dy vendeve ndodhi javë më parë, kur ministri ukrainas Kuleba i kërkoi Pekinit të përdorte lidhjet e tij me Moskën për t'i dhënë fund pushtimit.


Lajmi kryesor:

Pas Buchas një tjetër masakër, 200 viktima në Borodyanka! Zelensky në Këshillin e Sigurimit: Të krijohet një gjykatë model i Nurembergut për të dënuar krimet e Rusisë! BE: Embargo qymyrit rus


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

Borrell njofton ministrat e BE-së për rezultatet e takimit të Ohrit për dialogun Kosovë-Serbi

Borrell njofton ministrat e BE-së për rezultatet e takimit të Ohrit për dialogun Kosovë-Serbi