Bjellorusia: Do të ketë gati 9000 trupa ruse në vend

Bjellorusia: Do të ketë gati 9000 trupa ruse në vend

Ministria e Mbrojtjes në Minsk tha të dielën se gati 9,000 trupa ruse do të vendosen në Bjellorusi si pjesë e një "grupimi rajonal" të forcave për të mbrojtur kufijtë e saj.”.

"Trenat e parë me ushtarët rusë që janë pjesë e (grupimit rajonal) filluan të mbërrijnë në Bjellorusi," shkroi në Twitter Valeriy Revenko, kreu i departamentit të bashkëpunimit ushtarak ndërkombëtar të ministrisë së mbrojtjes. “Zhvendosja do të zgjasë disa ditë.

"Numri i përgjithshëm do të jetë pak më pak se 9,000 njerëz. Më shumë informacion do të jepet në një konferencë për atashetë ushtarakë, tha ai.

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko deklaroi javën e kaluar se trupat e tij do të vendoseshin me forcat ruse pranë kufirit ukrainas, duke përmendur ato që ai tha se ishin kërcënime nga Ukraina dhe Perëndimi.


Lajmi kryesor:

Alarm ajror në të gjithë Ukrainën! Kievi 100 mijë $ shpërblim për të kapur rusin e dytë më të urryer! Izraeli: Koha për të ndihmuar Ukrainën


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan