‘Black Lives Matter’/ Derek Chauvin pranon fajësinë në lidhje me vrasjen e George Floyd

 ‘Black Lives Matter’/ Derek Chauvin pranon fajësinë në lidhje me vrasjen e George Floyd

Ish-oficeri i policisë në Minneapolis, Derek Chauvin, është deklaruar fajtor për akuzat federale në lidhje me vdekjen e George Floyd në maj 2020. Chauvin u dënua me 22 vjet e gjashtë muaj burg në qershor pas vdekjes së Floyd, por ai u paraqit sërish në gjykatë dje, më 15 dhjetor, për të pranuar akuzat federale për shkeljen e të drejtave civile të Floyd.

Ato përfshinin dy akuza që pretendonin se Chauvin e privoi Floyd-in nga të drejtat e tij duke u gjunjëzuar në qafën e tij ndërsa ishte i prangosur nga oficerët, pavarësisht se nuk i rezistoi arrestimit dhe se Chauvin më pas nuk i ofroi kujdes mjekësor Floydit ndërsa ai shtrihej në tokë.

Chauvin ka shmangur një gjyq me vendimin e tij për të pranuar fajin, megjithëse mund të rezultojë në një zgjatje të sasisë së kohës që ai kalon pas hekurave. Prokurorët federalë kanë rekomanduar që Chauvin të dënohet deri në 300 muaj, ose 25 vjet, për akuzat e fundit.

Chauvin u padit në fillim të këtij viti së bashku me tre oficerët e tjerë të përfshirë në arrestim me akuza federale që pretendonin se kishin shkelur me dashje të drejtat e Floyd, me një gjyq për tre burrat e tjerë të planifikuar për në janar.

Për të ngritur akuza federale për vdekjet që përfshijnë oficerë policie, prokurorët në këtë rast duhet të besojnë se një oficer ka vepruar nën 'ngjyrën e ligjit', ose autoritetin e qeverisë dhe i ka privuar me dashje dikë të drejtat e tyre kushtetuese. Tregimi ose besimi se vdekja ishte rezultat i një aksidenti, gjykimi i keq ose neglizhenca e thjeshtë nga ana e oficerit nuk mjafton për të mbështetur akuzat federale, raporton The Guardian , që do të thotë se prokurorët duhet të vërtetojnë se oficeri e dinte se çfarë po bënin ishte e gabuar. dhe e bëri gjithsesi.

Një gjykatës do të përcaktojë dënimin e Chauvin në një datë të mëvonshme, megjithëse Associated Press vë në dukje se një dënim federal 25-vjeçar ka të ngjarë të zgjasë kohën e Chauvin pas hekurave me afërsisht gjashtë vjet nëse ai fiton kredi për sjellje të mirë. Chauvin gjithashtu përballet me dy akuza të tjera në një rast të veçantë që përfshin kufizimin e një adoleshenti me ngjyrë në vitin 2017.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tiranë/ Merr flakë makina brenda parkingut të një pallati në rrugën 'Ndre Mjeda', tymi i zi mbulon zonën (VIDEO)

Tiranë/ Merr flakë makina brenda parkingut të një pallati në rrugën 'Ndre Mjeda', tymi i zi mbulon zonën (VIDEO)