Blinken letër Kurtit: Marrëveshja me Serbinë, thelbësore për Kosovën

“Sigurimi i një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse për normalizim me Serbinë, e përqendruar në njohjen e reciproke është thelbësore për Kosovën që të arrijë potencialin e saj të plotë dhe të ecë përpara në rrugën drejt anëtarësimit në BE”, tha Sekretari amerikan i Shtetit, Antony J. Blinken në një letër urimi për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Blinken ka shkruar se “Shtetet e Bashkuara e kanë mirëpritur formimin e qeverisë së re” dhe se presin të punojnë ngushtë për të siguruar që Kosova sovrane, e pavarur, shumë-etnike dhe demokratike të zë vendin e saj si partner i barabartë në familjen euro-atlantike.

Ndërkohë që është theksuar se zyra e Blinken është në krahë të vendit në luftën kundër pandemisë dhe sfidat e arrdhshme të vendit.

Më 14 Shkurt Kosova ka mbajtur zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Kuvendi i ri i Kosovës u konstituua më 22 mars dhe në po të njëjtën ditë u votua qeveria e re e drejtuar nga Albin Kurti i Lëvizjes Vetëvendosje.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është gati Shqipëria për sezonin e ri turistik?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ndihen lëkundje tërmeti gjatë natës në Korçë