Blinken: Lufta e Shtetit Islamik 'ende nuk ka përfunduar'

Blinken: Lufta e Shtetit Islamik 'ende nuk ka përfunduar'

Ministrat e Koalicionit Global me Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha të enjten se kur bëhet fjalë për mposhtjen e grupit militant të Shtetit Islamik, "lufta nuk ka përfunduar ende".

Duke folur në Riad, Arabinë Saudite, në fillim të një takimi ministror të Koalicionit Global prej 80 anëtarësh për të mposhtur ISIS-in, Blinken tha se grupi ka arritur disfatën territoriale të grupit në Irak dhe Siri, ka nxjerrë liderët e tij dhe ka parandaluar një shkallë të gjerë. sulmet.

Por Blinken theksoi disa fusha të fokusit për të arritur atë që ai e quajti "fundi i qëndrueshëm" i grupit të Shtetit Islamik.

Ai njoftoi një objektiv për zotimet prej 600 milionë dollarësh për të ndihmuar me programet në Irak dhe Siri për të adresuar zonat që militantët shfrytëzojnë për të rekrutuar luftëtarë, duke përfshirë financimin për shërbimet sociale dhe sigurimin e përgjegjësisë për krimet.

Blinken diskutoi gjithashtu riatdhesimet nga rajoni, duke thënë se është veçanërisht e rëndësishme që vendet të marrin përsëri shtetasit e tyre që udhëtuan në Irak dhe Siri për të luftuar me grupin e Shtetit Islamik dhe tani janë në qendrat e paraburgimit. Duke mos e bërë këtë, tha ai, rrezikonte që ata luftëtarë një ditë të liroheshin dhe të ktheheshin në aktivitete luftarake.

Ai tha gjithashtu se civilët, veçanërisht fëmijët, duhet të kthehen në vendet e tyre në mënyrë që të kenë shpresë dhe mundësi.

Princi Faisal bin Farhan, ministri i jashtëm saudit, tha në takim se ndërsa është e admirueshme që shumë vende, duke përfshirë kombe më të vogla, kanë bërë një hap përpara dhe kanë kryer riatdhesime, një numër vendesh të pasura që ai nuk i përmendi nuk e kanë bërë këtë. Ai e quajti atë mungesë veprimi “të papranueshme” dhe tha se të jesh pjesë e një koalicioni do të thotë “duhet të marrësh përgjegjësinë tënde”.

Blinken diskutoi gjithashtu kërcënimin e anëtarëve të Shtetit Islamik, duke përfshirë ata në rajonin e Sahelit në Afrikë dhe në Afganistan. Ai tha se ekziston nevoja për të vazhduar me kërcënimet në zhvillim dhe gjithashtu për të qëndruar vigjilent dhe për të siguruar që Afganistani të mos bëhet një strehë e sigurt për terroristët./VOA

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)